Pitman'ın yakınlık ölçüsü ile tahmin edicilerin karşılaştırılması
Comparing estimators using pitmans measure of closeness
  1. Tez No: 77810
  2. Yazar: EVRİM ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, tahmin edicilerin karşılaştırılmasında“Pitman'ın Yakınlık Ölçüsü”(P.Y.Ö.) adı verilen ölçütü tanıtmak ve bu ölçütün diğer ölçütlere göre üstünlüklerini incelemek amaçlanmıştır. Birinci bölümde, öncelikle P.Y.Ö. 'nün tarihçesine değinilmiş ve ikinci bölümde genel bilgiler başlığı altında, çalışmada çok sık kullanılan genel gösterimler ile P.Y.Ö. 'nün tanımı da dahil olmak üzere genel tanımlar verilmiştir. Kayıp ve risk fonksiyonları da bu bölümde incelenmiş, yeterli istatistikleri bulmak için kullanılan Çarpanlara Ayırma Teoremi ayrıntıya girilmeden verilmiştir. Çalışmanın esas bölümünü oluşturan üçüncü bölümde ise öncelikle risk fonksiyonlarına ilişkin zayıf noktalar incelenmiş, P.Y.Ö'nün kullanımına ilişkin bazı güncel örnekler verilmiş, P.Y.Ö. ile ilgili bazı önemli teoremler tanıtlarıyla birlikte gösterilmiş ve bazı özel dağılım parametreleri için en yakın tahmin ediciler elde edilmiştir.Bu bölümde,bazı kısıtlar altında P.Y.Ö.'nün En Küçük Ortalama Kare Hata ve En Küçük Ortalama Mutlak Hata türünden ifade edilebildiği de gösterilmiştir. Çalışmada son olarak P.Y.Ö.'nün literatürde hala tartışılmakta olan çelişkili yönlerine de değinilmiş,bu ölçütün“tahmin edicilerin karşılaştırılmasında kullanılabilecek en iyi ölçüt”olarak algılanmaması gerektiği özellikle vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it is aimed to introduce“Pitman's Measure of Closeness”(PMC), a criterion that is used to compare estimators. Also, it is aimed to investigate its merits and advantages according to other criterions in estimation theory. First of all, the history of PMC is briefly given in the first chapter, in the second chapter, basic notations and definitions (including the definition of PMC) which are used are given.Besides, loss and risk functions are studied. Also sufficient statistics and Factorization Theorem are briefly given in this chapter. In the third chapter, weaknesses in the use of risk are dealed with and some practical examples about the use of PMC are presented. Some theorems (with their proofs) about PMC are also gjven.For some special distributions, the closest estimates of their parameters are evaluated. Also, it is showed that under some restrictions, PMC can be characterized in terms of Minimum Mean Square Error and Minimum Mean Absolute Error. Finally, the paradoxes related to PMC which are still discussed in the literature are briefly given and it is impressed that PMC is not the“best criterion”in comparing estimators.