Yoga yapan kadınlarda sezgisel yeme indeksinin sağlıklı yeme takıntısı, beden memnuniyeti ve zayıflık beklentisi ile ilişkisi
The relationship of intuitive eating index with healthy eating obsession, body satisfaction and thin expectation in women performing yoga
  1. Tez No: 891440
  2. Yazar: GÜNER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MURAT GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma; yoga yapan kadınlar arasında sezgisel yemenin, daha sıklıkta kadınlarda görülen ortoreksiya nervoza, beden memnuniyetsizliği ve yüksek zayıflık beklentileri ile ilişkisini incelemeyi hedeflemiştir. Çalışma, İstanbul'da yaşayan ve yoga yapan 388 kadının, gönüllü olarak katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara Sezgisel Yeme Ölçeği-2, Ortoreksiya Nervoza-11 Ölçeği, Beden Memnuniyeti Ölçeği, Kişiler Arası Zayıflık Beklentileri Ölçeği ve sosyodemografik bilgileri içeren çevrimiçi anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between intuitive eating and tendencies toward orthorexia nervosa, body dissatisfaction, and high thinness expectations, which are more prevalent among women who practice yoga. The study was conducted with 388 women living in Istanbul who voluntarily participated. Participants completed an online survey that included the Intuitive Eating Scale-2, Orthorexia Nervosa-11 Scale, Body Satisfaction Scale, Sociocultural Attitudes Towards Appearance Scale, and demographic information.