Laringoskopi ve endotrakeal entübasyona karşı gelişen hemodinamik yanıtın önlenmesinde lidokainin farklı kullanım şekillerinin karşılaştırılması
Comparison of different administrations of lidoacaine in preventing hemodynamic response to laringoscopy and endotracheal intubation
- Tez No: 891455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmada; laringoskopi ve endotrakeal entübasyona bağlı gelişen hemodinamik yanıtı önlemede intravenöz (IV) lidokain ile nebülize lidokainin etkilerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; 01.03.2022- 01.03.2023 tarihleri arasında Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde elektif şartlarda genel anestezi altında ameliyat olan hastaların verilerinin prospektif olarak kaydedilmesi ve retrospektif olarak taranması ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 94 hasta; direkt laringoskopi ve endotrakeal entübasyona bağlı gelişen hemodinamik yanıtı önlemek amacıyla intravenöz lidokain uygulananlar“IV Lidokain Grubu”(n:49), nebülize lidokain uygulananlar“Nebülize Lidokain Grubu”(n:45) olarak adlandırılarak 2 gruba ayrıldı. Nebülize lidokain grubundaki hastalara, 10 mL %2 lidokain 5 dakikalık preoksijenasyon aşamasında bir nebülizatör maske aracılığıyla uygulandı ve bu gruptaki hastalara anestezi indüksiyonu öncesinde intravenöz lidokain uygulanmadı. IV lidokain grubundaki hastalara, nebülizatör kısmına herhangi bir ilaç eklenmeyen bir nebülizatör maske aracılığıyla 5 dk süreyle oksijenasyon uygulandı ve anestezi indüksiyonun hemen öncesinde 1,5 mg/kg %2 lidokain intravenöz olarak uygulandı. Hastaların demografik özellikleri, yandaş hastalıkları, hava yolu muayene bulguları, operasyon tipleri, uygulanan lidokain dozu ve uygulama yöntemi, anestezi indüksiyonu sonrasındaki Bispektral indeks (BIS) değeri, laringoskopi deneme sayısı ve uygulayıcı sayısı, endotrakeal entübasyon işleminin süresi, hemodinamik verileri (sistolik kan basıncı (SKB), diastolik kan basıncı (DKB), ortalama arter basıncı (OAB), kalp tepe atımı ve oksijen saturasyon değeri) giriş, indüksiyon sonrası, direkt laringoskopi ve endotrakeal entübasyon (DL/ETE) sonrası 0.dk, 5.dk, 10.dk olarak, entübe kaldıkları süre ve ekstübasyon sonrası postoperatif boğaz ağrısının VAS (vizüel analog skala) skorları kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikleri, yandaş hastalıklar, operasyon tipi, hava yolu muayene bulguları, entübasyon işlem süresi, laringoskopi deneme sayısı, laringoskopi uygulayıcı sayısı, anestezi indüksiyonu sonrasındaki BIS değeri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Gruplar arasında indüksiyon sonrası, DL/ETE sonrası 0.dk, 5.dk ve 10.dk kalp tepe atımı ve oksijen saturasyon değerleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Gruplar arasında indüksiyon sonrası, DL/ETE sonrası 5.dk ve 10.dk SKB, DKB ve OAB değerleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the effects of intravenous (IV) lidocaine and nebulized lidocaine in preventing hemodynamic responses following laryngoscopy and endotracheal intubation. Material and Methods: This study was conducted out by prospectively recording and retrospectively scanning the data of patients who underwent elective surgery under general anesthesia in the operating room of Derince Training and Research Hospital between 01.03.2022 and 01.03.2023. The 94 patients included in the study were divided into two groups: those who received intravenous lidocaine to prevent the hemodynamic response associated with direct laryngoscopy and endotracheal intubation were classified as the“IV Lidocaine Group”(n=49), and those who received nebulized lidocaine were classified as the“Nebulized Lidocaine Group”(n=45). In the nebulized lidocaine group, patients were administered 10 mL of 2% lidocaine via a nebulizer mask during the 5-minute preoxygenation phase, and patients in this group were not administered intravenous lidocaine before anesthesia induction. In the IV lidocaine group, patients were administered oxygenation via a nebulizer mask without any medication added to the nebulizer section for 5 minutes, and 1,5 mg/kg of 2% lidocaine was administered intravenously just before anesthesia induction. Demographic characteristics of the patients, comorbidities, airway examination findings, operation types, lidocaine dose and administration method, BIS value after anesthesia induction, number of laryngoscopy attempts and number of laryngoscopy practioners, duration of endotracheal intubation procedure, hemodynamic data (systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean arterial pressure (MAP), heart rate and oxygen saturation value) at the entrance, after anesthesia induction, after direct laryngoscopy and endotracheal intubation (DL/ETE) at 0. min, 5. min and 10. min, duration of intubation and VAS (visual analog scale) scores of postoperative throat pain after extubation were recorded. Findings: There was no statistically significant difference between the groups in terms of demographic characteristics, comorbidities, operation type, airway examination findings, intubation procedure time, number of laryngoscopy attempts, number of laryngoscopy practitioners, and BIS value after anesthesia induction (p>0.05). There was no statistically significant difference between the groups in the heart rate and oxygen saturation values at 0., 5. and 10. minutes after induction and DL/ETE (p>0.05). There was no statistically significant difference between the groups in the SBP, DBP and MAP values at 5. and 10. minutes after induction and DL/ETE (p>0.05).