Göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran hastaların başvuru sebeplerinin birinci basamakta yönetilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of the manageability of patients who applied to the pulmonology outpatient clinic in primary care
  1. Tez No: 891471
  2. Yazar: FEYZA KARABOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Göğüs Hastalıkları, Family Medicine, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bir eğitim ve araştırma hastanesinin Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran hastaların başvuru nedenlerini, aile hekimine başvuru geçmişlerini, başvuru sebeplerinin birinci basamakta yönetilebilirliğini ve birinci basamak sağlık hizmetlerinin poliklinik yükü üzerindeki etkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız, Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 18 yaş ve üzeri 500 hasta ile gerçekleştirilen tek merkezli, tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırmadır. Araştırma, 1 Ekim 2023 ile 28 Şubat 2024 tarihleri arasında yüz yüze görüşerek 34 soruluk anketle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: To investigate the reasons for patients' visits to the Chest Diseases outpatient clinic of an educational and research hospital, their history of visiting family physicians, the manageability of their reasons for visiting at the primary care level, and the impact of primary healthcare services on the outpatient clinic workload. MATERIALS AND METHODS: This single-center, descriptive cross-sectional study was conducted with 500 patients aged 18 and over who applied to the Sakarya Training and Research Hospital Chest Diseases Polyclinic. Data were collected through a 34-question survey administered face-to-face from October 1, 2023, to February 28, 2024.