Rekreasyonel spor iyi oluş ile mutluluk ilişkisi: Rekreatif amaçlı tenis oynayanlar üzerine bir araştırma
The relationship between recreational sports well-being and happiness: Research on veteran tennis players
  1. Tez No: 891480
  2. Yazar: SERAP YAZGAN YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada rekreatif amaçlı tenis oynayanların rekreasyonel spor iyi oluşları ile mutluluk ilişkisinin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, haftada kaç gün rekreasyonel spor etkinliğine katılıyorsunuz, yeteri kadar boş zamanınız var mı gibi değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini rekreatif amaçlı tenis oynayan bireyler, örneklemini ise basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen Florya spor tesislerinde tenis oynamaya gelen 252 rekreatif amaçlı tenis oynayan gönüllü tenisçi oluşturmuştur. Bu araştırmada nicel araştırma, ilişkisel tarama modeli esas alınmıştır. Online veri toplama yöntemi olan Google Form aracılığı ile veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 25 paket programına aktarılarak analizler yapılmıştır. Öncelikle normallik analizleri yapılmış, parametrik analizler uygulanmıştır. İstatistik analiz olarak Bağımsız örneklem T testi, Oneway ANOVA analizi, Post-Hoc, Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular neticesinde rekreasyonel spor iyi oluşa göre cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, haftada kaç gün rekreasyonel spor etkinliğine katılıyorsunuz? Yeteri kadar boş zamanınız var mı? Değişkenleri için anlamlı farklılığa rastlanmamaktadır. Mutluluk ölçeğine göre ise; cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumuna göre anlamlı farklılığa rastlanmazken, haftada kaç gün rekreasyonel spor etkinliğine katılıyorsunuz? Yeteri kadar boş zamanınız var mı? Değişkenlerine göre anlamlı farklılığa rastlanmaktadır. Sonuç olarak rekreasyonel amaçlı tenis oynayanların rekreasyonel spor iyi oluşları ile mutluluk düzeyleri arsında pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Eğlence amaçlı, spor kaynaklı iyilik hallerine etki eden aktivitelerle mutlu olacaklardır şeklinde söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between recreational sports, well-being, and happiness among individuals who play tennis for recreational purposes, taking into account variables such as gender, age, education level, marital status, frequency of participation in recreational sports activities, and availability of leisure. The research population comprises individuals who play tennis for recreational purposes, while the sample consists of 252 volunteer tennis players who play for recreation and visit Florya sports facilities. The participants were selected using a simple random sampling method. The research was conducted using a quantitative research approach and a relational screening model. Data was collected through an online method using Google Forms. The collected data was then transferred to the IBM SPSS 25 package program for analysis. Normality analyses were performed first, followed by parametric analyses. Statistical analyses included independent sample T-tests, Oneway ANOVA analysis, Post-Hoc, and Pearson Correlation analysis. The study found no significant differences in recreational sports participation and well-being based on gender, marital status, age, education level, or frequency of participation. However, the happiness scale showed significant differences based on the frequency of participation and availability of leisure, while no significant differences were found based on gender, marital status, or education level. A positive correlation was found between recreational sports and the well-being and happiness levels of individuals who engage in tennis for leisure. It can be inferred that they derive happiness from recreational and sports-related activities that impact their well-being.