Farklı dinlenme süreleriyle uygulanan çevrimiçi (online) fonksiyonel antrenmanların sedanter kadınlarda vücut kompozisyonu, esneklik ve postural kontrol üzerindeki etkisi
Effects of online functional training with different rest periods on body composition, flexibility and postural control in sedentary women
  1. Tez No: 891482
  2. Yazar: DENİZ BERBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR KOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada sedanter kadınlara çevrimiçi (online) olarak uygulanan fonksiyonel antrenmanlarda iki farklı dinlenme süresinin vücut kompozisyonu, esneklik ve postural kontrol üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma gruplarını, Hatay (Antakya) ilinde yaşayan 64 sağlıklı sedanter kadın oluşturmuştur. Katılımcılar Fonksiyonel Antrenman-30 grubu (n=21), Fonksiyonel Antrenman-60 grubu (n=20) ve Kontrol Grubu (n=23) olmak üzere üç gruba rastgele atanmıştır. Fonksiyonel Antrenman-30 grubunu oluşturan katılımcıların yaş ortalaması 29,48 ± 2,54 yıl, boy uzunluğu ortalaması 162,24 ± 0,03 cm, vücut ağırlığı ortalaması 80,70 ± 14,82 kg olarak tespit edilmiştir. Fonksiyonel Antrenman-60 grubunu oluşturan katılımcılarda yaş ortalaması 28,95 ± 2,68 yıl, boy uzunluğu ortalaması 163,40 ± 0,04 cm, vücut ağırlığı ortalaması 70,57 ± 19,23 kg olarak belirlenmiştir. Kontrol grubunu oluşturan bireylerde ise yaş ortalaması 28,44 ± 2,74 yıl, boy uzunluğu ortalaması 162,13 ± 0,02 cm, vücut ağırlığı 72,20 ± 15,46 kg olarak bulunmuştur. Fonksiyonel antrenman egzersiz programı, 8 hafta boyunca (Fonksiyonel Antrenman 30 grubuna hareketler arası dinlenme süresi: 30 saniye - Fonksiyonel Antrenman 60 grubuna hareketler arası dinlenme süresi: 60 saniye dinlenme) haftada 3 gün, yaklaşık 1 saat (5 dk ısınma + 50 dk egzersiz + 5 dk soğuma) olarak uygulanmıştır. Kontrol grubu herhangi bir antrenman programına dâhil edilmemiştir. Antrenman öncesi ve sonrası her üç grubun katılımcılarından antropometrik parametreler (vücut ağırlığı, VKİ, deri kıvrım kalınlığı), postural kontrol ve esneklik parametreleri alınmıştır. Verilerin analizinde Tek Yönlü ANOVA ve Bağımlı Örneklemler için t-testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of two different rest periods on body composition, flexibility and postural control in functional training applied online to sedentary women. The study groups of the study consisted of 64 healthy sedentary women living in Hatay (Antakya). Participants were randomly assigned to three groups: Functional Training-30 group (n=21), Functional Training-60 group (n=20) and Control Group (n=23). The average age of the participants in the Functional Training-30 group was determined as 29.48 ± 2.54 years, average height was 162.24 ± 0.03 cm and average body weight was determined as 80.70 ± 14.82 kg. The average age of the participants in the Functional Training-60 group was determined as 28.95 ± 2.68 years, average height as 163.40 ± 0.04 cm, and average body weight as 70.57 ± 19.23 kg. In the control group, the average age was 28.44 ± 2.74 years, the average height was 162.13 ± 0.02 cm, and the body weight was 72.20 ± 15.46 kg. The functional training exercise program was applied for 8 weeks (Functional Training 30 group: 30 seconds rest between movements - Functional Training 60 group: 60 seconds rest) 3 days a week, approximately 1 hour (5 min warm-up + 50 min exercise + 5 min cool-down). The control group was not included in any training program. Anthropometric parameters (body weight, BMI, skinfold thickness), postural control and flexibility parameters were taken from the participants of all three groups before and after the training. One-Way ANOVA and t-test for Dependent Samples were applied in the analysis of the data.