Normal basınçlı hidrosefali tanısında kullanılan radyolojik parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of radiologic parameters used in patients with normal pressure hydrocephalu
  1. Tez No: 891517
  2. Yazar: HANEFİ DİLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Normal basınçlı hidrosefali (NBH) prevelansı yaş ile birlikte artan demans nedenleri arasında tedavi edilebilmesiyle birçok demans nedeninden ayrılan önemli bir nörolojik hastalıktır. Bu nedenle erken tanı bu hastalığın seyrinde oldukça kritiktir. Radyoloji alanındaki teknolojik gelişmelerle birlikte çok sayıda tanı yöntemi tanımlanmıştır. Bu çalışma NBH'da kullanılan kesitsel yöntemlerle değerlendirilen radyolojik parametrelerin NBH tanısındaki etkinliklerinin karşılaştırılması ve NBH tanısında kullanılan yeni bir parametre olan anteroposterior lateral ventrikül indeksi'nin (ALVI) tanıdaki etkinliğini tartışmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 2013 Haziran ve 2022 Aralık arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesine NBH klinik semptomları ile başvuran ve yapılan LP sonucu klinik bulgularda gerileme gözlenmiş, beyin omirilik sıvısı açılış basıncı normal sınırlarda 25 hastayı ve bilinen nörolojik rahatsızlığı olmayan, kranial MRG'lerinde yaşa bağlı atrofi dışında patoloji izlenmeyen 30 adet kontrol grubu dahil edilmiştir. Literatürde evan indeksi(EI), kallozal açı (KA),lateral ventrikül temporal horn genişliği ile ilgili çok sayıda çalışma olmakla birlikte yakın zamanda tanımlanmış olan ALVI ile ilgili henüz yeterli çalışma yoktur. Çalışmamızda EI,KA ve lateral ventrikül temporal horn genişliği ile ALVI'nın NBH'da tanıdaki yeterliliklerini tartıştık.Ayrıca lateral ventrikül dilatasyonun dolaylı bir göstergesi olabileceğini düşündüğümüz lateral ventrikül kraniokaudal uzunluğunu da diğer parametreler ile birlikte değerlendirdik. Sonuç olarak ALVI'nın tarama metodu olarak EI, KA ve lateral ventrikül temporal horn genişliği ile birlikte değerlendirildiğinde; ALVI'nın NBH tanısında sensitivitesinin ve spesifitesinin yüksek olduğu, tekrarlanabilmesi ve ölçüm kolaylığı nedeniyle tarama metodu olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Normal pressure hydrocephalus (NBH) is an important neurological disease that differs from many other causes of dementia in that it can be treated, and its prevalence increases with age. Therefore, early diagnosis is critical in the course of this disease. Many diagnostic methods have been defined with technological developments in the field of radiology. The aim of this study was to compare the efficacy of radiologic parameters evaluated by cross-sectional methods in the diagnosis of NBH and to discuss the efficacy of a new parameter, anteroposterior lateral ventricle index (ALVI), in the diagnosis of NBH. The study included 25 patients who were admitted to Süleyman Demirel University Faculty of Medicine between June 2013 and December 2022 with clinical symptoms of NBH, who had regression in clinical findings as a result of LP and normal cerebrospinal fluid opening pressure, and 30 controls who had no known neurologic disorders and whose cranial MRIs showed no pathology other than age-related atrophy. Although there are many studies in the literature on evan index (EI), callosal angle (CA) and lateral ventricular temporal horn width, there are not enough studies on ALVI, which has been recently defined. In our study, we discussed the adequacy of EI, CA, lateral ventricular temporal horn width and ALVI in the diagnosis of NBH. We also evaluated the lateral ventricular craniocaudal length, which we think may be an indirect indicator of lateral ventricular dilatation, together with other parameters. In conclusion, when ALVI is evaluated together with EI, CA and lateral ventricular temporal horn width, we suggest that ALVI has high sensitivity and specificity in the diagnosis of NBH and can be used as a screening method due to its reproducibility and ease of measurement.