Tahrir defterlerine göre XV. yüzyıl sonlarında XVI. yüzyıl sonlarına kadar Akhisar (Pamukova) nahiyesinin sosyo-ekonomik durumu
The social and economical status of Akhisar(Pamukova) town up to Tahrir registers between late XV. century and XVI. century
  1. Tez No: 89152
  2. Yazar: İRFAN PURTUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmamızda, 1487-1574 yılları arasında Tahrir Defterlerine göre, tımar teşkilatı içerisinde Akhisar nahiyesi'nin sosyal ve ekonomik durumu incelenmiştir. Akhisar'ın bulunduğu bölge, tarih öncesi devirlerden beri önemli bir iskân yeri olmuş ve Türklerden önce bölgeye son olarak hakim olan Bizans Devleti tarafından, müstahkem bir bölge olarak surlarla çevrilmiştir. Bölgede türkleşme, Anadolu Selçuklu Devleti'nin kısa süreli hakimiyeti ile başlamış olup bu vetire, IV. Haçlı seferine kadar sürmüştür. XIII. yüzyılın sonlarında, Latin İmparatorluğu yıkılmış, Bizans'ın merkezî otoritesi sarsılmış olduğu halde, Osman Bey bölgeyi XIV. yüzyılın ilk çeyreğinde (1317) topraklarına katmıştır. İncelenen yaklaşık yüz yıllık dönemde, %172.5'lik bir nüfus artışı kaydedilirken, bölgenin hızla türkleştiği müşahede edilmiştir. Tedricen azaldığı görülen gayr-i müslim (Ermeni-Rum) nüfus, Despine, Anahor ve Çardak köylerinde yaşamakta olup,
Özet (Çeviri)
Social and economic status of Akhisar (Pamukova) township in Tymar organisation is examined in this study in accordance with Tahrir Defterleri (Registers) between 1487 and 1574 AD. Akhisar has been an important settlement place since pre-historic ages. Becoming pure Turkish of the people in the region started with the domination of the Anatolian Seljuk State, although it was relatively a short period of time. However, this process was interrupted by the 4th crusade. Osman Bey conquered the region in 1317 after the Latin Empire has been destroyed and the central authority of Byzantium State has been weakened. During the examined period of about a century, it is observed a population increase of 172,5 % and a becoming pure Turkish of the region rapidly. Non-Muslim population (Armenian, Greek) who has decreased gradually lived in Despine, Anahor and Çardak villages and were in the status of