Özel sektör ve kamu yönetiminde kariyer planlaması ve yönetimi
Career planning and management in the private sector and administrative goverment
- Tez No: 89153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİR AKYEMCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 459
Özet
İnsan kaynaklan yönetiminin önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Çevre, teknolojik yenilikler, insanlardaki anlayışların değişmesi; örgütlere yönetimleri içersinde farklı teorileri yaşamasını zorunlu hale getirmektedir. Günümüzde yeni olarak bakılan yönetim tekniklerinin bir çoğunun temel özelliği klasik ekole kadar gitmesidir. İnsan kaynaklan yönetiminde çıkan yeni anlayışların odağında diğer ekollerin etkisi hissedilmektedir. İnsan kaynaklan yönetiminin fonksiyonları içerisinde kariyer yönetimi, planlaması ve geliştirme konuları yer almaktadır. Kariyer kavramı; bir mesleği, kişinin hayat boyu gerçekleştirdiği faaliyetleri, kişinin girdiği meslekte kademeli olarak ilerlemesine ya da hayattaki başarı derecesine veya toplum tarafından saygın olarak kabul edilen bir statüyü çağrıştırmaktadır. Bu anlayışların çoğaltılması mümkündür. Kariyer, kamu yönetiminde bir meslek olarak veya yüksek dereceli kadro olarak değerlendirilirken, özel sektörde ağırlıklı şekilde meslek hayatındaki başarı olarak değerlendirilmektedir. Kariyer farklı teorileriyle özel sektöre yeni girerken Türk Kamu yönetiminde yer alışının Osmanlılara kadar uzandığı görülmektedir. Ama yeni teorilerle, kamu yönetimi kariyer yaklaşımları arasında çok farklılıklar bulunmaktadır. Özel sektör, kariyerde meydana gelen değişimleri iş hayatına hızlı bir şekilde uyumlaştırmaktadır. Kamu yönetimi, sistemi içerisinde var olan kariyeri uygularken meydana gelen değişimlere çabuk adapte olamamaktadır. Özel sektör yapısı gereği başarı ve kar anlayışı üzerine kurulduğundan çalışanları da başarılı olmak zorundadır. Kamu yönetiminde ise, hak anlayışı hakim olduğundan çalışanlar bu hakkı elde edebilmek için uğraşı vermektedirler.
Özet (Çeviri)
The importance of human resouces has been understood better every day. Environmet, technolical innouations and understanding changes have brought obligations to live different consept to organizations in its management. Nowadays, basic trait of mots of the management technics known as new has extended as for as clasic echole. The effect of new echoles has been felt on the focus of anderstanding on the management of human resources. Career management, planning and developing subject have part in the function of the management of human resources. The concept of career has included a job, activities of individual who realized in all his life, who progressed stage by stage in his job, or succesful degree in his life or the job which was respected in the community. These understanding way be increased. As career has been assested a job in the administrave activities of a goverment, it has been assessed as a succes in job life in private sector. İt has been seen as for as Ottoman Emprie of the existence in Turkish Adminisrative activities of a goverment. But a lot of differences between vew theories and the career approches of administratives activities have been found. Private sector has ingrated quikly to work life the changes occured in career. Administrative activities of a goverment hasn't adapted very quikly the changes in career. Becous -e private sector is founded on the basis of succes and profit, employes (officals, clerks) have to become succesful, too. As for administative activities of a goverment, for deservation understanding is dominant employes have striued to deserve.