Ultrasonik cihaz yardımıyla kırık eğe çıkarılması esnasında kök yüzeyindeki sıcaklık değişimlerinin değerlendirilmesi
The assesment of temperature changes on the root surface during remove broken file assisted by ultrasonic device
  1. Tez No: 891533
  2. Yazar: BETÜL ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN FURKAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diş Hastalıkları Tedavisi ve Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu in-vitro çalışma kök kanallarından ultrasonik aletlerle kırık alet çıkarılması esnasında periodontal dokulara yansıyabilecek sıcaklık artışlarını ölçmeyi hedeflemektedir. Değerlendirme kriterlerimiz kırık alet çıkarmak için ultrasonik uç kullanılırken kök kanallarına uygulanan silikon yağının dış kök yüzeyinde oluşan sıcaklık artışına etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Bu çalışmada çekilmiş 80 adet insan daimi mandibular azı dişi kullanıldı. Kronları kesilerek aynı uzunluğa getirilen kökler aynı döner alet eğeleri ile enstrümante edildi. Çentik atılan eğelerin kök kanallarında kırılması sağlandı. Kök yüzeyindeki sıcaklık artışının ölçülebilmesi için kök yüzeyine mikro termokupl adapte edildi. Örnekler aljinat protetik ölçü maddesine gömüldü. Kök kanalında kırılmış aletlerin uzaklaştırılması için ultrasonik cihaz kullanıldı. Uygulama esnasında deney gruplarının yarısında kök kanallarının içerisine silikon yağı uygulandı ve silikon yağının dış kök yüzeyindeki sıcaklık artışına etkisi değerlendirildi. Aynı zamanda ultrasonik uçlar 30-60-90-120 sn olmak üzere farklı süreler boyunca uygulandı. Uygulama esnasında bir düzenek yardımıyla 370C'ye getirilmiş olan ortamda dişlerin sıcaklık artışı sıcaklık kayıt cihazı ile kayda alındı. Verilerin analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 Statistics paket programı aracılığı ile yapılmıştır. Bulgular: Silikon yağı kullanılan ve kuru olarak çalışılan gruplar arasında ultrasonik uçların 30 sn kullanımı sonrası oluşan sıcaklık artışları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0,05). Silikon yağı kullanılan grupta 60, 90 ve 120.
Özet (Çeviri)
Objective: This in-vitro study aims to measure the temperature increases that may be reflected in periodontal tissues during the removal of broken instruments from root canals with ultrasonic instruments. Our evaluation criteria are to evaluate the effect of silicone oil applied to the root canals on the temperature increase on root surface while using an ultrasonic tip to remove broken instruments. Method: 80 extracted human mature mandibular molars were used in this study. The roots, which crowns were cut and brought to the same length, were instrumented with the same rotary instrument files. The notched files were broken in the root canals. A micro thermocouple was adapted to the root surface to measure the temperature increase on the root surface. The samples were embedded in the alginate prosthetic impression material. An ultrasonic device was used to remove broken instruments in the root canal. During the application, silicone oil was applied into the root canals in half of the experimental groups and the effect of silicone oil on the temperature increase on the root surface was evaluated. At the same time, ultrasonic tips were applied for different periods of time: 30-60-90-120 seconds. During the application, the temperature increase of the teeth in the environment brought to 370C with the help of a protothype device then data were recorded with a temperature recorder. The analysis of the data was done through the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 Statistics package program. Results: No significant difference was found between the temperature increases after 30 seconds of use of ultrasonic tips between the groups in where silicone oil was used and those studied dry (p>0.05).