Böbrek biyopsisi öncesinde desmopressin profilaksisi uygulanan hastalarda kanama durumu ve komplikasyonların değerlendirilmesi
Evaluation of bleeding status and complications in patients with desmopressin prophylaxis before renal biopsy
- Tez No: 891534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN KURULTAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Nefroloji Bilim Dalı'nda 2013-2023 yılları arasında böbrek biyopsisi yapılan 677 hasta iki gruba ayrılarak desmopressin alan ve almayan) değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastalarda, desmopressin alan hasta grubunun demografik verileri incelendiğinde, BKİ düşük, kan basınç ortalamaları ve yaş ortalaması yüksek, komorbiditeler daha fazla ve erkek cins baskın olduğu saptandı. Desmopressin alan hasta grubunun laboratuvar verileri incelendiğinde biyopsi öncesinde anemi, düşük böbrek fonksiyon testleri, daha yüksek miktarda proteinüri, yüksek eritrosit sedimentasyon hızı, biyopsi sonrası değerlerinde MCV yüksekliği; almayan gruba göre anlamlı olarak farklı bulundu. Bu faktörlerin varlığının biyopsi sonrası kanama ihtimali ve kan ürünü replasman ihtiyacı açısından fikir verebileceği düşünüldü. Desmopressin profilaksisi ile biyopsi sonrası hemoglobin değişimlerinin karşılaştırılmasında anlamlı farklar saptandı. İstatiksel sonuçlara göre desmopressin kullanan yüksek riskli hasta grubunda profilaksiye rağmen kanamanın önlenemediği ve anlamlı derecede daha fazla kanamanın olduğu ortaya kondu. Desmopressin kullanımı ile eGFR değerlerinin karşılaştırılmasında gruplar arasında istatiksel anlamlı farklar saptandı. Desmopressin proflaksisinin ağırlıklı olarak eGFR değerleri 30 ml/dk/1.73m 2 altında ve 30-60 ml/dk/1.73m 2 arasında olan yüksek riskli gruplara uygulandığı gösterildi. Desmopressin almayan grubu ise çoğunlukla eGFR değeri 60 ml/dk/1.73m 2 'dan daha yüksek değerlere sahip hastaların oluşturduğu saptandı. Merkezimizde yapılan böbrek biyopsilerinin büyük çoğunluğunda kan ürünü replasmanı ihtiyacı olmadığı ortaya kondu. Kan ürünü replasmanı ihtiyacı gösteren hastaların desmopressin alan grupta olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, 677 patients who underwent kidney biopsy between 2013 and 2023 at Trakya University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Department of Nephrology were evaluated by dividing them into two groups (those receiving and not receiving desmopressin). When the demographic data of the patients included in the study, who received desmopressin, were examined, it was determined that BMI was low, mean blood pressure and mean age were high, comorbidities were more and male gender was dominant. When the laboratory data of the patient group receiving desmopressin were examined, anemia before biopsy, lower kidney function tests, higher amounts of proteinuria, higher erythrocyte sedimentation rate and higher MCV values after biopsy; It was found to be significantly different from the group that did not receive it. It was thought that the presence of these risk factors could give insight into the possibility of bleeding after biopsy and the need for blood product replacement. Significant differences were detected when comparing hemoglobin changes after biopsy with desmopressin prophylaxis. According to the statistical results, it was revealed that bleeding could not be prevented despite prophylaxis and there was significantly more bleeding in the high-risk patient group using desmopressin. According to statistical results, it was shown that bleeding could not be prevented despite prophylaxis in the high-risk patient group using desmopressin and it was revealed that there was significantly more bleeding. When comparing eGFR values with desmopressin use, statistically significant differences were detected between the groups. It has been shown that desmopressin prophylaxis is mainly applied to high-risk groups with eGFR values below 30 ml/min/1.73m2 and between 30-60 ml/min/1.73m 2 . It was determined that the group not receiving desmopressin was mostly composed of patients with eGFR values higher than 60 ml/min/1.73m 2 . In our center, It was revealed that there was no need for blood product replacement in the majority of kidney biopsies performed. Patients who required the blood product replacement were in the desmopressin treated group.