Kronik venöz yetmezliği olan bireylerde inspiratuar kas eğitimi
Inspiratory muscle training in individuals with chronic venous insufficiency
  1. Tez No: 891544
  2. Yazar: CEMRE GÖRÜNMEZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇİNAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Prospektif randomize kontrollü olarak planlanmış bu çalışmanın amacı, kronik venöz yetmezliği olan bireylerde inspiratuar kas eğitiminin (İKE) ağrı, ödem, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, alt ekstremite kuvveti ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktı. Eğitim grubundaki bireylere (n= 15) İKE (MİP %30-50'sinde, 15 dk/seans, 2 defa/gün veya tolere edebilirse 30 dk/gün, 5-7 gün/hafta) uygulandı ve her haftanın ilk seansı fizyoterapist gözetiminde diğer seanslar ev programı olacak şekilde yapıldı. Kontrol grubundaki bireylere (n= 15) ise torakal ekspansiyon egzersizleri öğretildi (10 döngü/set, 4 set/gün, 7 gün/hafta) ve ev egzersiz programı olarak verildi. Her iki gruptaki bireylere alt ekstremite elevasyonu, baldır kasına yönelik pompalama egzersizleri gösterildi ve yaşam stili değişiklikleri anlatıldı. Ağrı, ödem, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, alt ekstremite kuvveti ve yaşam kalitesi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this prospective randomized controlled study was to investigate the effects of inspiratory muscle training (IMT) on pain, edema, respiratory functions, respiratory muscle strength, lower extremity strength and quality of life in individuals with chronic venous insufficiency. IMT (at 30-50% of MIP, 15 min/session, 2 times/day or if tolerated, 30 min/day, 7 days/week) was applied to the individuals in the training group (n= 15) and the first session of each week was under the supervision of a physiotherapist. Other sessions were performed by the patients as a home exercise program. Individuals in the control group (n= 15) were taught thoracic expansion exercises (10 cycles/set, 4 sets/day, 7 days/week) and given as a home exercise program. Lower extremity elevation and pumping exercises for the calf muscle, and lifestyle changes were explained to both groups. Pain, edema, respiratory functions, respiratory muscle strength, lower extremity strength and quality of life were evaluated.