Üriner inkontinansı olan kadınlarda postür, kabızlık, kor kas stabilizasyonu, solunum kas kuvveti ile fonksiyonu, öksürük kuvveti ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of posture, constipation, core muscle stabilization, respiratory muscle strength and function, cough strength and quality of life in women with urinary incontinence
- Tez No: 891549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇİNAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı, üriner inkontinansı (Üİ) olan kadınlarda postür, kabızlık, kor kas stabilizasyonu, solunum kas kuvveti, solunum fonksiyonu, öksürük kuvveti ve yaşam kalitesini araştırmak ve bu parametreleri üriner inkontinansı olmayan kadınlar ile karşılaştırmaktı. Çalışmamıza Üİ tanısı almış 18 yaşından büyük 32 birey ve tanı almamış 30 birey dahil edildi. Her iki grubun demografik bilgileri alındı. Postür analizi için Fizyosoft Becure Mobil Posture Uygulaması, kabızlık için Bristol Gaita Skalası, Modifiye Kabızlık Değerlendirme Skalası ve Roma IV Kriterleri kullanıldı. Kor kas stabilizasyonu Stabilizer Basınçlı Biofeedback Ünitesi, solunum kas kuvveti ve fonksiyonu Cosmed® Pony FX, öksürük kuvveti değerlendirmesi ise tepe öksürük akış ölçer (PEFmetre) cihazı ile yapıldı. Yaşam kalitesi ve pelvik taban semptomları Ürogenital Distres Envanteri, İnkontinans Etki Soru Formu, Global Pelvik Taban Rahatsızlık Anketi kullanılarak değerlendirildi. Çalışmamızdan elde edilen bulgular incelendiğinde, MİP-MEP ve öksürük kuvveti değerlerinin gruplar arasında benzer olduğu bulundu (p>0,05). Postür değerlendirmesi sonucunda Üİ olmayan bireylerde sol lateral baş ölçümü sapma değerinin daha yüksek olduğu tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate posture, constipation, core muscle stabilization, respiratory muscle strength, respiratory function, cough strength and quality of life in women with urinary incontinence (UI) and to compare these parameters with women without urinary incontinence. Thirty-two individuals older than 18 years of age diagnosed with UI and 30 undiagnosed individuals were included in our study. Demographic data of both groups were collected. Fizyosoft Becure Mobile Posture Application was used for posture analysis, Bristol Stool Scale, Modified Constipation Rating Scale and Rome IV Criteria were used for constipation. Core muscle stabilization was performed with Stabilizer Pressure Biofeedback Unit, respiratory muscle strength and function with Cosmed® Pony FX, and cough strength assessment with peak cough flow meter (PEFmeter). Quality of life and pelvic floor symptoms were evaluated using the Urogenital Distress Inventory, Incontinence Impact Questionnaire, and Global Pelvic Floor Discomfort Questionnaire. When the findings obtained from our study were analyzed, it was found that MIP-MEP and cough force values were similar between the groups (p>0.05). As a result of the posture evaluation, it was determined that the left lateral head measurement deviation value was higher in individuals without UI (p0.05).