Ebeveynlerin internet bağımlılığı düzeylerinin okul öncesi dönem çocukların dijital oyun bağımlılık eğilimine etkisi
The effect of parents' internet addiction levels on digital game addiction tendency of preschool children
  1. Tez No: 891550
  2. Yazar: YUSUF BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ, ÖĞR. GÖR. MUSA ÖZSAVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, ebeveynlerin yaşamlarındaki internet bağımlılığı düzeylerini belirleyip, bu durumun çocukların dijital oyun bağımlısı olma eğilimlerini ve arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 01.12.2023-01.05.2024 tarihleri arasında 4-6 yaş arası 146 çocuk ve ebeveyni oluşturmuştur. Araştırma verileri, Kişisel bilgi formu, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve Okul Öncesi Dönem Çocukları Dijital Oyun Bağımlılığı Eğilimi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çocukların %95.2'sinin internet kullandığı ve %76.0'sının oyun amaçlı internet kullandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the level of internet addiction in parents' lives and to determine the relationship between this situation and children's tendency to be addicted to digital games. The study was descriptive, cross-sectional and correlational. The sample of the study consisted of 146 children aged 4-6 years and their parents between 01.12.2023-01.05.2024. The research data were collected using the Personal Information Form, Young Internet Addiction Scale and Digital Game Addiction Tendency Scale for Preschool Children. It was determined that 95.2% of the children used the internet and 76.0% of them used the internet for gaming purposes.