İlahiyat Fakültesi öğrencilerinde sosyal medya kullanım amaçları ve kişilik özellikleri ile ahlaki olgunluk arasındaki ilişki üzerine bir araştırma: SDÜ İlahiyat Fakültesi örneği
A research on the relationship between social media usage purposes and personality traits and moral maturity in Faculty of Theology students: The case of SDU Faculty of Theology
- Tez No: 891579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın, temel amacı, ilahiyat öğrencilerinin sosyal medya kullanım amaçlarının ahlaki olgunlukları ve kişilik özellikleri cinsiyet, yaş, öğrenim türü, sınıf ve ekonomik durum gibi sosyo-demografik değişkenler açısından incelenmesini konu almaktadır. Araştırma, dijital etik konusunda bilinçlendirme ve politika geliştirmeye yönelik değerli bilgiler sağlama potansiyeline sahiptir. Çalışmanın örneklemi, Süley-man Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden rastgele seçilen 458 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde, katılımcıların demografik özelliklerinin belir-lenmesinde Kişisel Bilgi Formu, ahlaki olgunluk düzeylerinin ölçülmesinde Ahlaki Olgunluk Ölçeği, sosyal medya kullanım alışkanlıklarının belirlenmesinde Sosyal Medya Kullanım Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS istatistik programın-da bağımsız örneklem t testi, anova, pearson korelasyon testi, regresyon analizi, kore-lasyon analizi, normallik ve güvenilirlik testleri gibi çeşitli istatistiksel metotlarla ana-liz edilmiştir. Bu analizler, öğrencilerin sosyal medya kullanımı ve ahlaki olgunluk düzeyleri arasındaki ilişkileri anlamada kritik rol oynamaktadır. Araştırma bulguları, katılımcıların büyük bir çoğunluğunu oluşturan kız öğrencilerin ahlaki olgunluk ölçe-ğinden daha yüksek puanlar elde ettiğini göstermiştir. Ayrıca, öğrenim türüne göre birinci öğretim öğrencileri anket çalışmasına daha fazla katılmış, sınıf düzeyi olarak ise ikinci sınıf öğrencileri örneklem içinde daha yoğun bir şekilde temsil edilmiştir. Yaş gruplarına bakıldığında ise 24 yaş ve üzeri öğrenciler örneklemde baskın bir ço-ğunluğu oluşturmuştur. İstatistiksel analizler, cinsiyet, yaş, ekonomik durum ve öğre-nim türü gibi sosyo-demografik değişkenlerin öğrencilerin sosyal medya kullanım amaçlarıyla anlamlı bir farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. Ancak, sınıf düzeyi ile sosyal medya kullanım amaçları arasında belirgin bir ilişki tespit edilmiştir. Bu ana-lizler, özellikle sosyal medya kullanım amaçları ile ahlaki olgunluk düzeyleri arasında pozitif bir korelasyon olduğunu belirlemiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde eğitim gören öğrencilerin sosyal medya kullanım amaçlarının ahlaki olgunluk düzeyleri üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu ve kadın öğrencilerin ahlaki olgunlukta öne çıktığını göstermektedir. Bu nicel bulgular, eğitimciler ve politika yapıcılar için dijital ortamlarda etik davranışların teşvik edilme-sine yönelik stratejiler geliştirmelerine yardımcı olabilir, aynı zamanda ileriki araştır-malar için bir temel oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to examine the relationship between uni-versity students' purposes for using social media and their levels of moral maturity, considering socio-demographic variables such as gender, age, type of education, class, and economic status. The study holds potential for providing valuable infor-mation for awareness and policy development concerning digital ethics. The sample of the study consists of 458 randomly selected students from the Faculty of Theolo-gy at SüleymanDemirel University. During the data collection process, the Personal Information Form was used to determine participants' demographic characteristics, and the Moral Maturity Scale along with the Social Media Usage Scale were em-ployed to assess participants' moral maturity and social media usage habits. The col-lected data were analysed using various statistical methods such as independent sam-ple t-test, anova, Pearson correlation test, regression analysis, correlation analysis, normality, and reliability tests in the SPSS statistical program. These analyses play a critical role in understanding the relationships between students' social media usage and their levels of moral maturity. The research findings indicate that a majority of the participants, who were female students, scored higher on the moral maturity scale. Additionally, first-education students participated more actively in the survey, and second-year students were more prominently represented in the sample. Regard-ing age groups, students aged 24 and older constituted a majority in the sample. Sta-tistical analyses have shown that socio-demographic variables such as gender, age, economic status, and type of education did not significantly influence the students' purposes for using social media. However, a clear relationship was found between class level and purposes for using social media. These analyses particularly identified a positive correlation between the purposes of social media use and levels of moral maturity. In conclusion, this study demonstrates that the purposes of social media use among students at the SüleymanDemirel University Faculty of Theology positively influence their levels of moral maturity, with female students notably excelling in moral maturity. These quantitative findings can assist educators and policymakers in developing strategies to promote ethical behaviour in digital environments and can also provide a foundation for further research.