Migration push factors in the Northwest of Syria and the role of humanitarian aid in addressing them
Suriye'nin Kuzey Batısında göçe neden olan faktörler ve bunları ele almada insani yardımların rolü
- Tez No: 891592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ŞÖHRET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma, uzun süredir devam eden çatışma, yerinden edilme, ekonomik sıkıntı ve doğal afetlerden derin bir şekilde etkilenen kuzeybatı Suriye'den göçü yönlendiren çok yönlü itici faktörleri incelemektedir. Araştırma, kuzeybatı Suriye'den göçü tetikleyen faktörleri ve koşulları belirlemek için BM ajanslarının raporları, diğer aktörlerin raporları ve ilgili akademik makaleler gibi mevcut kaynaklardan yararlanmıştır. İnsan güvenliği yaklaşımını kullanarak yapılan araştırma, siyasi ve güvenlik sorunları, insani durumlar, temel hizmetlere erişim, ekonomik, çevresel ve hukuki faktörlerin karmaşık bir etkileşimini ortaya koymaktadır. Bu faktörler, her bir unsurun diğerlerini şiddetlendirdiği bir“kartopu etkisi”içinde etkileşime girerek yerinden edilme ve sıkıntıların kısır döngüsünü yaratır. Araştırma, örneğin, düşmanlıkların tırmanmasının ekonomik faaliyetleri ve temel hizmetlere erişimi nasıl baltaladığını, bu durumun da artan kırılganlık ve insani yardıma bağımlılığa yol açtığını vurgulamaktadır. Belirlenen göç itici faktörlerini ele almadaki insani yardımın rolünü ve bu konudaki zorlukları ve sınırlamaları anlamak amacıyla kilit insani yardım aktörleriyle yapılan görüşmeler yoluyla, çalışma, insani yardım müdahalesinin hayati olmasına rağmen göçün temel nedenlerini ele almakta önemli sınırlamalarla karşı karşıya olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sınırlamalar başta erişim zorlukları, insani yardımın yetki sınırları, bağışçıya ilişkin zorluklar ve operasyonel zorluklardan kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the multifaceted push factors driving migration from northwest Syria, a region deeply affected by extended conflict, displacement, economic hardship, and natural disasters. The research utilized existing resources such as UN agencies' reports, other actors' reports, and relevant academic articles to identify the factors and conditions pushing migration from northwest Syria. Employing a human security approach, the research reveals a complex interplay of political and security issues, humanitarian situations, access to basic services, and economic, environmental, and legal factors that collectively create a highly vulnerable environment. These factors interact in a“snowball effect,”where each element exacerbates the others, creating a vicious cycle of displacement and hardship. The research highlights, for example, how the escalation of hostilities undermines economic activity and access to essential services, leading to increased vulnerability and dependence on humanitarian aid. Through interviews conducted with key humanitarian actors to understand the role of humanitarian aid in addressing the identified migration push factors, and the challenges and limitations in this regard, the study further reveals that humanitarian aid response, while vital, faces significant limitations in addressing the root causes of migration. These limitations are primarily due to access challenges, the constraints of the humanitarian mandate, donor-related challenges, and operational challenges.