Hafif bilişsel geriliği olan özel gereksinimli çocuklarda problemli internet kullanımı ve internet bağımlılığının incelenmesi
Mild intellectual disability in special needs children: Examination problematic internet use and internet addiction
- Tez No: 891625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU ÇOBANOĞLU OSMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, hafif düzey bilişsel geriliği olan çocuk ve ergenlerin internet bağımlılığı açısından sağlıklı bireylere oranla daha riskli olup olmadığını incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerine uygun olarak tasarlanmış olan bu araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma tanımlayıcı kesitsel tipte yürütülmüştür. Giresun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğine başvuran, 12-18 yaş aralığındaki çocuklara psikolog tarafından yapılan Porteus Labirent Testi sonucu ile çocuk psikiyatristi tarafından yapılan klinik muayene sonucunda hafif bilişsel geriliği olan 34 çocuk ve sağlıklı 44 çocuk örneklem grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Porteus Labirent Testi ve Young İnternet Bağımlılığı Testi kullanılmış olup okuma yazma bilen çocukların kendileri, okuma yazma sorunu yaşayan çocuklarda ebeveynlerinden çocukları ile beraber araştırma formlarını doldurmaları istenmiştir. Araştırmada toplanan veriler, SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bağımlı değişkenin nicel veri olduğu durumda normallik analizi yapılacak normal dağılıma uyması durumunda parametrik analizler uymaması durumda ise nonparametrik analizler yapılmıştır. Bağımlı değişkenin nitel veri olduğu durumda ise ki kare analizi yapılmıştır. Nicel veriler arasında ise korelasyon analizi yapılmıştır. p < 0.05 tip 1 hata düzeyi olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine whether children and adolescents with mild intellectual disability are at a higher risk of internet addiction compared to healthy individuals. This study, designed according to quantitative research methods, employs a general survey model. The research is conducted in a descriptive cross-sectional type. The sample group consists of 34 children with mild intellectual disability, determined by the results of the Porteus Maze Test administered by a psychologist and clinical examination conducted by a child psychiatrist, and 44 healthy children, all aged between 12-18 years, who presented to the Child and Adolescent Psychiatry Clinic of Giresun Maternity and Children Training and Research Hospital.The study utilized a Personal Information Form, the Porteus Maze Test, and the Young Internet Addiction Test. Children who were literate filled out the research forms themselves, while for children who had reading and writing difficulties, their parents were asked to complete the forms together with their children. The collected data were analyzed using the SPSS software package. When the dependent variable was quantitative, normality analysis was performed; if the data followed a normal distribution, parametric analyses were conducted, otherwise, non-parametric analyses were used. For categorical dependent variables, chi-square analysis was conducted. Correlation analysis was performed among the quantitative variables.