Televizyon reklamlarında ünlü kullanımı ve marka üzerindeki rolü
The role of celebrity use in brand building processes for television commercials
  1. Tez No: 891626
  2. Yazar: CANAN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KARAMEHMET ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, televizyon reklamlarında ünlü kullanımının marka inşası süreçlerindeki rolünü derinlemesine incelemeyi hedeflemektedir. Özellikle Hülya Avşar'ın Bambi kampanyası ve Şevval Sam'ın Ferre kampanyası üzerinden yapılan vaka analizi yoluyla, ünlülerin marka tanınırlığı, tüketici güveni oluşturma, hedef kitleye ulaşma stratejileri ve marka imajı üzerindeki etkilerini ayrıntılı bir şekilde değerlendirmektedir. Çalışma, televizyon reklamlarının etkinliğini ve ünlü kullanımının stratejik önemini, marka yöneticileri ve pazarlama uzmanları için değerli bir perspektif sunarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Hülya Avşar ve Şevval Sam gibi ünlülerin seçilmesinin arkasındaki stratejik nedenler, marka ile ünlü arasındaki imaj transferi süreçleri ve hedef kitlenin algısal tepkileri gibi konular detaylı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The conducted research aims to comprehensively examine the role of celebrity use in brand building processes for television commercials. Specifically, the study thoroughly evaluates the effects of celebrities on brand recognition, consumer trust building, target audience reach strategies and brand image, through case studies of Hülya Avşar's Bambi campaign and Şevval Sam's Ferre campaign. It also aims to demonstrate the effectiveness of television advertising and the strategic importance of celebrity use by providing a valuable perspective for brand managers and marketing professionals. In this context, the strategic reasons behind the selection of celebrities such as Hülya Avşar and Şevval Sam, the image transfer processes between the brand and the celebrity endorsement, and the perceptual reactions of the target audience are studied in detail.