Erasmus+ programına katılan öğretmenlerin programa ilişkin görüşleri
Opinions of teachers participating in Erasmus+ projects about the program
- Tez No: 891637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SELVİTOPU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, Karaman ilinde 2020-2023 yılları arasında uygulanan Erasmus+ projelerine katılan öğretmenlerin programa ilişkin görüşlerini incelemektir. Bu çalışmada veriler karma araştırma yöntemiyle elde edilmiştir. Karma araştırma yöntemi kullanılmasının sebebi nicel araştırma yönteminin nitel araştırma yöntemi ile desteklenmesidir. Araştırmanın nicel boyutuna Karaman ili Merkez, Ermenek, Sarıveliler, Kazımkarabekir, Başyayla ve Ayrancı ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde görevli 155 öğretmen katılmıştır. Araştırmadaki nicel veriler“Erasmus+ Projelerine Katılan Öğretmenlerin Program Hakkındaki Görüşleri Ölçeği”ile elde edilmiştir. Ölçekten elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutundaki çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve Erasmus+ projeleriyle yurtdışı hareketliliklerine katılan 11 öğretmenden oluşmuştur. Veri toplama sürecinde nitel veriler“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile elde edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme sonuçları içerik analizi yapılarak raporlaştırılmıştır. Nitel verilerin çözümlenmesinde MAXQDA 2020 programı kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler doğrultusunda 2 alt tema oluşturulmuştur. Söz konusu temalar,“Akademik katkı”ve“Sosyal katkı”olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda Karaman ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarda görevli öğretmenlerin Erasmus+ programına katılımlarına ilişkin görüşleri; cinsiyet ve program türüne göre anlamlı bir farklılık görülmediği ancak branş bazında farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında öğretmenler, Erasmus+ projelerine katılmayı akademik ve sosyal gelişimleri açısından bir avantaj olarak değerlendirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the views of teachers participating in Erasmus+ projects between 2020-2023 in Karaman. In this study, data were obtained by mixed research method. The reason for using mixed research method is to support the quantitative research method with qualitative research method. In the quantitative dimension of the research, 155 teachers working at primary, secondary and high school levels affiliated to the Ministry of National Education in the districts of Karaman, Ermenek, Sarıveliler, Kazımkarabekir, Başyayla, Ayrancı participated. Quantitative data in the study were obtained with the“Scale of Teachers' Views on the Programme of Teachers Participating in Erasmus+ Projects”. SPSS programme was used to analyse the data obtained from the scale. The study group in the qualitative dimension of the research consisted of 11 teachers who were determined by purposeful sampling method and participated in overseas mobility with Erasmus+ projects. In the data collection process, qualitative data were obtained through“Semi-structured Interview Form”. Semi-structured interview results were reported by content analysis. MAXQDA 2020 program was used to analyse the qualitative data. In line with the data obtained from the participants, 2 sub-themes were formed. These themes were determined as“Academic contribution”and“Social contribution”. As a result of the research, the opinions of teachers working in schools affiliated to Ministry of National Education in Karaman regarding their participation in Erasmus+ program; It was revealed there was no significant difference according to gender and program type, but there were differences on the basis of branch. In addition, teachers evaluated participating in Erasmus+ projects as an advantage in terms of their academic and social development.