Erasmus+ ve eTwınnıng projelerinin meslek liselerindeki öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yansıması üzerine öğretmen ve okul yönetici görüşleri
Opinion of teachers and school administrators on the reflection of Erasmus+ and eTwinning projects on teachers' professional development in the vocational high schools
  1. Tez No: 842686
  2. Yazar: BÜŞRA İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET ÖZGE MAVİŞ SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı Erasmus+ ve eTwinning projelerinin meslek liselerindeki öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yansıması üzerine öğretmen ve okul yöneticilerinin görüşlerinin incelenmesi şeklinde belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme ile Tokat ili sınırları içerisinde bir proje okulu ve bir proje okulu olmayan meslek liselerinden ulaşılan Erasmus+ ve eTwinning projelerine katılan ve katılmayan öğretmenler ile okul yöneticileri oluşturmuştur. Veriler, araştırmacının bu çalışma için hazırladığı yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile elde edilmiştir. Veri toplama sürecinde öğretmenlerle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucu katılımcıların verdiği cevaplar MaxQda programı kullanılarak ve içerik analizine başvurularak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler“mesleki bilgi, mesleki beceri ve mesleki tutum ve değerler”temaları altında toplanmıştır. Katılımcıların büyük bir kısmının Erasmus+ ve eTwinning projelerinin öğretmenlerin mesleki bilgi, mesleki beceri ve mesleki tutum ve değerlerine olumlu yönde katkılar sağladığı belirtilmiştir. Bu katkılardan en sık bahsedilenleri mesleki bilgilerde ulusal/uluslararası alan bilgisi ve teknik bilgi paylaşımı olması ve bu paylaşımın artması, pedagojik anlamda kendini güncelleme ve farklı pedagojik yöntemleri tanıma, mevzuat bilgisine katkının olmadığını söyleyenlerin yanı sıra farklı mevzuat uygulamalarını keşfetme, farklı eğitim sistemlerini tanıma ve proje sürecine ilişkin mevzuat bilgisine sahip olma olmuştur. Mesleki beceri teması altında en sık bahsedilen katkılar ise farklı ders planlama örneklerini keşfetme ve uygulama, yeni öğrenme ortamları oluşturma ve öğrenme ortamlarını revize etme, farklı öğretim ortamları görme ancak uygulama konusunda sorunlar yaşama, farklı öğrenme ve öğretme süreçlerini keşfetme, yeni eğitim yöntemleri keşfetme ve yeni ölçme ve değerlendirme yöntemleri keşfetme ve uygulama olmuştur. Mesleki tutum ve değerler teması ile ilgili en sık bahsedilen katkılar uluslararası değerleri tanıma ve uluslararası değerleri ulusal değerleriyle karşılaştırma imkanı bulma, öğrenciye yaklaşımda katkısının olmadığını söyleyenlerin yanı sıra öğrencilere yaklaşımda olumlu yönde katkısının olması, öğrencilere yaklaşımda daha esnek olma, eğitim paydaşları ile işbirliği kurma (öğrenci/veli/diğer öğretmenler/eğitim kurumları), mesleki gelişime ilişkin gönüllülüğü artırma, kişisel gelişime katkı sağlama ve yeni projeler yapmaya motive olma olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the opinions of teachers and school administrators regarding the reflection of Erasmus+ and eTwinning projects on their professional development in vocational high schools. The research selected a study group using the maximum diversity sampling method, including teachers and school administrators from vocational high school that is a project school and not a project school within the boundaries of Tokat province, who participated in or did not participate in Erasmus+ and eTwinning projects. The data were obtained through the semi-structured interview form prepared by the researcher for this study. During the data collection process, face-to-face interviews were held with teachers. The answers given by the participants as a result of the interviews were analyzed by using MaxQda programme with content analysis. The data obtained were collected under the themes of professional knowledge, professional skills and professional attitudes and values. A majority of the participants stated that Erasmus+ and eTwinning projects had positive contributions on teachers' professional knowledge, professional skills, professional attitudes and values. The most frequently mentioned of these contributions are the sharing of national/international field knowledge and technical knowledge and the increasing of this sharing, self-updating pedagogically and recognizing different pedagogical methods, as well as those who say that it has no contribution on legislation knowledge, discovering different legislative practices, getting to know different education systems and having knowledge of the legislation about project development process. The most frequently mentioned contributions under the theme of professional skills are discovering and applying different lesson planning examples, creating new learning environments and revising learning environments, seeing different teaching environments but having problems in implementation, discovering different learning and teaching processes, discovering new educational methods and discovering new measurement and evaluation methods and applying. The most frequently mentioned contributions related to the theme of professional attitudes and values are recognizing international values and having the opportunity to compare international values with national values, having a positive effect on the approach to students, as well as those who say that it has no effect on the approach to students, being more flexible in approaching students, cooperating with education stakeholders (student/parent/other teachers/educational institutions), increasing volunteering for professional development, contributing to personal development and being motivated to do new projects.