Coğrafi işaretli gastronomik ürünlerin bölge halkı tarafından algılanması üzerine analitik bir araştırma: Kars Kaşarı örneği
An analytical research on how geograhically signed gastronomical products are perceived by the regional community: Kars Kashar cheese example
- Tez No: 470369
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT CELAL BARLA, YRD. DOÇ. DR. NUR ÜNDEY KALPAKLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Turizm ülkelerin ekonomisini etkilemekle birlikte aynı zamanda o ülkeye ait kültür ve o ülkenin insanının tanıtımı bakımından sosyal bir niteliğe de sahiptir. Ki bu özelliği ile turizm, ülkelerin en önemli katma değer sağlayan kalemlerinin başında gelmektedir. Özellikle sanayi devriminden sonra gelişim gösteren turizm endüstrisi, evrilerek büyümeye davam etmesiyle günümüzdeki seviyeye ulaşmış ve içine sanatın, bilimin girdiği bir disiplin olarak ele alınmaya başlanmıştır. Turizm kavramı, bir ülke için en büyük ve en kapsamlı tanıtım ve pazarlama aracı iken iç piyasalar için de sektörel bir yatırım ve istihdam aracı olmaktadır. Turizm endüstrisinde rekabet çok sert koşullarda gerçekleşmektedir. Ayrıca, globalleşmeyle daha da gelişen teknoloji ve teknolojik araçlarla turizm endüstrisi, her türlü yeniliğe açık bir sektör konumundadır. Bu yüzden sektörde markalaşma çalışmalarının, bağımsız karar verebilme ve fark yaratan işletme politikaları ile sürdürülmesi esas alınmadır. Başarıya ulaşmak ve sektördeki işletmelerin rekabet avantajı elde edebilmesi için, sundukları hizmette kaliteyi ön planda tutmaları gerekir. Böylece bu işletmeler, misafirlerinin istek ve arzularını tatmine odaklı çalışmaları sonucunda bir farklılaşma ve sektörel bilinirlik sağlayabilecektir. Bu yönde çalışmalarla tüketicinin zihninde markaya karşı bir güven duygusu belirir ve işletmeler tüketici zihninde kaliteli, tercih edilebilir bir kurum olgusu yaratmış olur. Turizm endüstisi, içinde bulunduğumuz dönemde çok çeşitli alt dallara yayılmıştır. Bu çeşitliliklerin içerisinde gastronomi turizmi, vitrindeki elemanların içerisinde cazibesi ile en çok dikkat çeken alanların başında gelmektedir. Bir ülkenin yemek kültürü, toplumunun bütün öz niteliklerini yansıtmaktadır ki gastronomi terimi bu bütünlüğü sağlamaktadır. Destinasyonların seçiminde ziyaretçiler için en büyük etkenlerden birisi de yöresel yemek kültürüdür. Bu özelliği ile gastronomi turizmi deniz, kum ve güneş üçlemesine en büyük alternatif turizm çeşidi olarak destinasyonların destekçisi konumundadır. Bu kapsamda ele alınan gastronomi turları özellikle bölgesel turizm faaliyetlerinin hareketlenmesine ve bölgesel farkındalığın sağlanmasına büyük katkı sağlamaktadır. Bu noktada devreye yerel ve geleneksel lezzetler girmektedir ki, bu kapsamda coğrafi işaretli ürünler kavramı kendisini ön plana çıkartmaktadır. Çünkü coğrafi işaretli ürünler bölgeye olan aidiyeti ile öne çıktığından, bağlı olduğu bölgenin tüm özelliklerinin tanıtıcılığını da üstlenmektedir. Ayrıca coğrafi işaretli ürünlerin birkaç önemi için de, ülke turizmine katkısının yanında sağladığı ekonomik katma değer, bölgesel farkındalık, kırsal kalkınma ve bunlara bağlı olarak da yarattığı ek istihdam ile kıral göçün önüne geçmesine yönelik olumlu etkileri sayılabilmektedir
Özet (Çeviri)
Tourism has an importand effect on the economy of a country as it has a social impact by representing the culture of that country. This quality characterizes tourism as one of the most importand added-value. Tourism as a discipline has an evolutionary progress that includes art and science and has continuously been growing particularly since the industrial revolution. Tourism is one of the biggest and the most extensive way of marketing and promotion tool for a country as well as an investment and employment tool for the domestic market. Competition is highly intense in the tourism industry. Moreover, tourism is an innovative industry equipped with tecnology and tecnological tools. Thus, studies in branding in this sector should be pursued with independent decision making process and different management policies. Enterprises should present quality service as their first standart in order to gain advantage on the behalf of the other enterprises in the sector in order to achieve success. By achieving this, these enterprises, should sustain sectoral awareness and differentiation since focusing on the guests and their needs is the most important issue in marketing these days. With these kind of studies, enterprises would maintain in consumers mind as a preferable enterprise with a trustworthy brand. Recently, the tourism industry has been divided into smaller branches. Within these branches, gastronomy tourism is one of the most attractive field. The term“gastronomy”defines and reflects a countries food culture and characteristics as a community. Traditional food culture influences in choosing a destination. With this characteristic, gastronomy tourism supports an alternative holiday option compared to the sun, sea and sand holidays. These kind of alternative holidays that includes gastronomy tours, support regional tourism activities and underlines awareness of regional tourism. Therefore, local and traditional food has been noticed and geographically signed products are held in the spotlight. As geographically signed products bring the relation and attachment to the region to forefront, they also undertake the role of the promotional work of the region. It can be briefly stated that, geographically signed products provide added-value to the economy, regional awareness and rural advancement, with additional opportunities for employment and may help in preventinging migration, which can be stated as positive outcome.