Göçmenlerin entegrasyonu ve Türkiye'de göçmenlerin sosyal uyumuna yönelik kamu politikalarının incelenmesi
Integration of immigrants and analysis of public policies for social adaptation of immigrants in Turkey
- Tez No: 891640
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Göç, tarihin her döneminde çeşitli nedenlerle meydana gelen bir olgudur. Bulundukları yerden farklı yerlere göç eden insanların yapmış olduğu hareketlilik toplumsal yapının şekillenmesine katkı sağlamakta ve çeşitli kültürlerin oluşmasına da sebep olmaktadır. Göçmenler kendi kültürleriyle göç ettikleri yerin kültürünü bütünleştirmek ve yeni kültüre uyum sağlamak durumundadır. Ülkemize yönelik olarak özellikle son yirmi yılda önemli göç hareketliliği yaşanmaktadır. Göçmen ya da mülteciler, ülkemizde uzun süreli kalmakta bu kalış süresi uzadıkça toplumsal yaşamdaki entegrasyon da önemli hale gelmektedir. Bu bağlamda ülkemizde bulunan göçmenlerin uyum sorunlarına yönelik olarak çeşitli kamu politikaları geliştirilmektedir. İlgili politikaların yapım ve uygulama süreçleri kurum ve aktörler özelinde ele alınacaktır. Uygulanan ve geliştirilen kamu politikalarının göçmenlerin entegrasyon sürecini ne yönde etkilediği araştırmaya konu edinilmiştir. Araştırma konusu teorik bilgilerle sınırlı olmayıp pratikteki yansımaları detaylı bir şekilde incelenmektedir. Çalışmanın sorunsalı yoğun biçimde göçe maruz kalan Türkiye'nin süreci sağlıklı bir şekilde yöneteceği politikaların yeterli gelmemesidir. Tüm bu hususlar neticesinde mevcut politikaların uygulamaya aktarılması ve yaşanan problemlere çözüm niteliğinde politikaların üretilmesi göçmenlerin problemlerini belli ölçüde ortadan kaldıracağı yapılan görüşmeler neticesinde tespit edilmektedir. Bu bağlamda göçmenlerin entegrasyonu konusunda farkındalığı arttırması ve kamu politikaları uygulayıcılarına fikir vermesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration is a phenomenon in which various plants emerge at every time of the day. The mobility of people migrating from different places contributes to the shaping of social segments and causes the extinction of various cultures. Immigrants have to integrate their own culture with the culture of the place they migrate to and adapt to the new culture. There has been significant migration movement towards the region, especially in the last twenty years. Immigrants or refugees stay permanently for long periods of time, and as this duration of stay gets longer, integration in social life becomes more important. Various public policies are being developed to address the adaptation problems of immigrants living in this region. The production and implementation parts of relevant policies can be selected specifically for institutions and actors. The subject is how the implemented and distributed public policies will differentiate the integration process of immigrants. The limitation of theoretical knowledge on the subject of research and its reflections in practice are examined in detail. The problem of the study is that Turkey is heavily exposed to immigration and the policies that will manage the remaining Turkey's process in a healthy way are not sufficient. The content of all these situations is determined within the scope of the discussions held to develop existing policies and to eliminate the problems of the services to a certain extent. In this context, it is aimed to increase knowledge about student exchange and generate ideas for public policies.