İşletmelerde dijital dönüşümün insan kaynakları fonksiyonları bağlamında incelenmesi: Azerbaycan örneği
Analyzing of digital transformation in businesses in the context of human resources functions: Example of Azerbaijan
  1. Tez No: 891641
  2. Yazar: SAID GADIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sanayi 4.0 ile birlikte gelişen teknoloji ve bilişim, bireylerin hayatını etkilediği gibi işletmelerinde yönetim ve iş yapma biçimlerini önemli derecede etkilemiştir. Günümüz işletmeleri, eskiden kullanılan geleneksel yönetim yöntem ve araçlarının artık kullanışlı ve yeterli olmadığını ve iş biçimlerinin karmaşık hal aldığını kabul ederek, çözümün modern teknolojide ve onun araçlarında olduğunu dile getirmektedirler. Covid-19 pandemisi dünya genelindeki işletmelerin dijitalleşmesi adına büyük bir sıçrayış olmuştur. Dijitalleşme, işletmelerin tüm alanlarına etki ederek onu değiştirmiş veya geliştirmiştir. İnsan kaynakları Yönetimi bu değişime maruz kalan ve farklı şekilde karşımıza çıkan alanların başında gelmektedir. İnsan kaynakları yönetimindeki dijitalleşme, Dijital İnsan Kaynakları terminin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı Azerbaycan'da faaliyet gösteren işletmelerde dijital dönüşümün işletmelere ve insan kaynakları yönetimine etkisini belirlemektir. Bu kaps amda işletmelerin dijital dönüşüm düzeyleri ve dijital İKY uygulamaları düzeyleri ölçülmüş ve bu düzeyler arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca, işletmelerin dijital dönüşüm ve dijital İKY uygulamalarıyla ilgili çalışanların algı düzeylerinin onların cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, pozisyon ve pozisyondaki tecrübe gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir.Araştırmanın amacına uygun olarak araştırmada nicel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma deseni olarak da ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak çevrimiçi (online) anket formu kullanılmış ve SPSS programı ile çalışmanın sonuçları elde edilmiştir. Anket formu Kişisel Bilgi Formu, Dijital Dönüşüm Ölçeği ve Dijital İKY Uygulamaları Ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşmuştur. Araştırma verileri, Azerbaycan`da faaliyet gösteren küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerde İnsan Kaynakları veya Personel Yönetimi alanlarında çalışan 209 kişiden toplanmıştır. Araştırma sonuçları, dijital dönüşümün ve dijital İKY uygulamalarının İK fonksiyonlarına ve faaliyetlerine yeni bir boyut kazandırdığı ve üretkenliğini etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Technology and informatics developing with Industry 4.0 have not only affected the living of individuals, but also considerably affected the management and business styles of establishments. Modern businesses accept that the traditional management methods and tools used in the past are no longer useful and adequate and that business forms have become complex, In addition, they state that the solution lies in modern technology and its tools. The Covid-19 pandemic has been a huge leap forward in the digitalization of businesses around the world. Digitalization has affected all areas of business,either changing or improving it. Human Resources Management is one of the main areas that are exposed to this change and appear in various ways. Digitalization in HR management has led to the emergence of the term Digital HR. The aim of this study is to determine the impact of digital transformation on businesses and human resources management in enterprises operating in Azerbaijan. What's more is its relationship in this context. In this context, the digital transformation levels and digital HRM practices of businesses were measured and it was investigated whether there was a relationship between these levels. In addition, it was also examined whether the perception levels of employees regarding digital transformation and digital HRM practices of business differ according to variables such as their gender, age, education level, position and their experience. A quantitative research method was used in the research accordance with the purpose of the study. Relational survey design was used as the research design. An online survey form was used as a data collection tool and the results of the study were obtained with the SPSS program. The survey form consisted of three parts: Personal Information Form, Digital Transformation Scale and Digital HRM Practices Scale. Research data was obtained from 209 people working in the fields of Human Resources or Personnel Management in small, medium and large-scale enterprises operating in Azerbaijan. Research results show that digital transformation and digital HRM practices add a new dimension to HR functions and activities. Additionally it affects productivity.