Amazon Türkiye ve Trendyol'un tasarım ve arayüzünün kullanıcı dostu olması açısından incelenmesi
Examining the desing and interface of Amazon Türkiye and Trendyol in terms of user friendliness
  1. Tez No: 891654
  2. Yazar: SIRAÇ ÖMER KUNDURACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ LEVENT DALYANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gelişen teknoloji insanlık tarihi açısından her alanda değişim ve dönüşümü beraberinde getirmiştir. İletişimden işe, eğlenceden alışverişe pek çok alanda çığır açan yenilikler olmuştur. Özellikle web siteleri sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte geleneksel ticaret yerini elektronik ticarete bırakmıştır. Bu noktada da başarılı şekilde e-ticaret yapmak isteyen firmaların web sitesi ve kullanıcı arayüzü tasarlamada dikkat etmeleri gereken unsurlar ön plana çıkmaktadır. Kullanıcı dostu bir yaklaşımla tasarlanan arayüzlerin istenilen başarıya ulaşılmasında önemli bir kriter olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada rekabet avantajı sağlamak isteyen firmaların e-ticaret sitesi oluştururken göz önünde bulundurmaları gereken faktörlerin neler olduğu açıklanmış ve bu doğrultuda Amazon Türkiye ve Trendyol arayüz tasarımlarının kullanıcı dostu olma özelliği bakımından incelenmiştir. Her iki sitenin de kullanıcı arayüzleri incelenerek bir alışveriş deneyimi gerçekleştirilmiş ve iki site karşılaştırılmıştır. Yapılan incelemeler ışığında her iki sitenin de kullanıcı dostu bir arayüz kullandığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
The evolving technology has brought about changes and transformations in every aspect of human history. From communication to work, from entertainment to shopping, there have been groundbreaking innovations in many areas. Especially, websites have become an indispensable part of social, cultural, and economic life. With these developments, traditional commerce has given way to electronic commerce. At this point, the factors that companies aiming to successfully engage in e-commerce need to consider in designing websites and user interfaces come to the forefront. It is known that interfaces designed with a user-friendly approach are an important criterion in achieving the desired success. This study explains the factors that companies wishing to gain a competitive advantage should consider when creating an e-commerce website and examines the user-friendly feature of the interface designs of Amazon Turkey and Trendyol accordingly. The user interfaces of both sites were examined, a shopping experience was conducted, and the two sites were compared. Based on the examinations, it was observed that both sites used a user-friendly interface.