Tarla ve laboratuvar koşullarında CO2 oluşumu ve dehidrogenaz enzim aktivitesi üzerine farklı toprak işleme sistemlerinin etkileri
  1. Tez No: 27782
  2. Yazar: SEVİL TUĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
35 ÖZET Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen Uygulama Çiftliği topraklarında yürütülen bu çalışmada, II. ürün Mısır ( Zea mays L. ) atıklarının tarlaya gömüldüğü ve çeşitli toprak işleme yöntemlerinden Pulluk, Amazon, Dutzi ve Rototiller uygulamalarının toprakta mikrobiyel C02_oluşumu ve Delıidrogenaz Enzim Aktivitesi üzerine olan etkileri incelenmiştir. C02-oluşumu incelenen topraklarda; laboratuvar koşullarındaki inkübasyon çalışmasında ilk sırayı 386.83 mg CO2/IOO g/KM ile diğer sistemlere kıyasla kullanım açısından daha avantajlı olarak kabul edilen Rototiller alırken ikinci ve üçüncü sırayı 358.99 ve 345.47 mg CO2/IOO g/KM ile Dutzi ve Amazon almış, en son sırayı ise 279.37 mg CO2/IOO g/KM ile Pulluk almıştır. Tarla koşullarında yapılan CO2 tayini sonuçlarında ise; ilk sırayı 106.22 mg CQ2/IOO g/KM ile Rototiller alırken, ikinci sırayı 104.44 mg CO2/IOO g/KM ile Amazonun ve üçüncü sırayı ise 100.36 mg CO2/IOO g/KM ile Dutzinin aldığı ortaya çıkmış, en son sırada 90.71 mg CO2/IOO g/KM ile Pulluk izlemiştir. DHG-Aktivitesini belirlemek için yapılan araştırmalarda tarla koşullarındaki toprakta en yüksek aktivite artışı ortalama 916 |ig. TPF / 5g ile Rototiller uygulamasında olmuş, ikinci ve üçüncü sırayı ortalama 904 jıg. TPF / 5g ile Amazon, 867 \x%. TPF / 5g ile Dutzi paylaşmışlar, en son sırada ise 632 fig. TPF / 5g ile Pulluk yer almıştır. İnkübasyon toprağında ise, ilk sırayı ortalama 1132 j.ıg. TPF / 5g ile Rototiller, ikinci ve üçüncü sırayı 917 j.ıg. TPF / 5g ile Dutzi ve 913 ug. TPF / 5g ile Amazon paylaşmışlar, en son sırayı 776 j.ıg. TPF / 5 g ile Pulluk almıştır. Deneme toprağının 0-10 ve 15-25 cm derinliğindeki toprak örneklerinde yapılan Analizler sonucunda organik %C değerlerinin, alt toprağa oranla üst toprakta daha yüksek olduğu gözlenmiştir. 0-10 cm' deki organik %C değerleri % 2 ile Rototiller uygulamasında en yüksek bulunmuş, % 1.9 ile Pulluk en düşük seviyeleri vermiştir. Ortalama değerlerden elde edilerek yapılan sıralamada gerek laboratuvar koşullarında yapılan inkübasyon sonucunda, gerekse tarla koşullarında yapılan CO2 tayininde Rototiller uygulaması CO2 üretimini arttırarak en yüksek düzeylere ulaştırmış, DHG-Aktivitesinde ise Pulluk uygulaması her koşulda en düşük değerleri verirken, Rototiller ile toprak işleme yöntemi, daima aktiviteyi teşvik ederek en yüksek seviyelere ulaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY The effects of various tillage systems on formation of micro biological CO2 and activity of dehydrogenase were examined on the soils second yield corn residues applied on training field of Menemen, University of Ege, in this study. On the samples under laboratory conditions production of CO2 was the less in Plough system with 297.37 mg CO2 / 100 g KM. Rototiller showed the increases at the highest level with 106.22 mg CO2 / 100 g KM followed byDutzi and Amazon, respectively, 358.99 mg CO2 / 100 g KM and 345.47 mg CO2 / 100 g KM. Under field conditions again Rototiller was the first with 106.22 mg CO2 / 100 g KM followed by Amazon and Dutzi, respectively, 104.44 mg CO2 / 100 g KM and 100.36 mg CO2 / 100 g KM. Plough led to less production of CO2 with 90.71 mg CO2 / lOOgKM. In the research conducted to determine activity of dehydrogenase Rototiller showed the highest level with 916 tig. TPF / 5 g with Plough led to less with 632 ug. TPF / 5 g, Amazon and Dutzi followed Rototiller, respectively, 904 ug. TPF / 5 g and 867 ug. TPF / 5g under field conditions. Under laboratory conditions Rototiller took the place at the first level approximately 1132 ug. TPF / 5 g followed by Dutzi and Amazon, respectively, 917 ug. TPF / 5 g and 9 1 3 ug. TPF / 5 g. Plough led to less activity of dehydrogenase again with 776 ug. TPF / 5 g in die samples of incubated soils. It is observed that organ ic-C content was the highest level in the upper layer compared with the lower in the depth of 0-10 and 15-25 cm. Rototiller gave the highest amount of organic -C content with 2 % in the depth of 0-10 cm by Plough led to less with 1.9 %. In the respect of data obtained from approximate values both under laboratory and field conditions, production of CCb, Rototiller increased CO2 levels up to the highest point. Plough always gave the less increase of activity of dehydrogenase by Rototiller took the activity up to high levels.