İnflamatuar bağırsak hastalığı olan erişkin hastalarda fmf gen mutasyonu sıklığı ve klinik önemi
Frequency and clinical significance of fmf gene mutation in adult patients with inflammable bowel disease
  1. Tez No: 891656
  2. Yazar: HURİYE ASLI AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM AYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Ülseratif Kolit (ÜK) ve Crohn hastalığını (CH) içeren idiopatik, kronik, relaps ve remisyon dönemleriyle seyreden intestinal mukozanın kontrolsüz inflamasyonudur. Çalışmamızda İnflamatuar Bağırsak Hastalığı tanısı olan erişkin hastalarda MEFV gen mutasyonları sıklığı ve İnflamatuar Bağırsak Hastalığı klinik seyri üzerine etkisi araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği'ne Ocak 2002-Aralık 2023 tarihleri arasında başvuran, 18 yaşın üzerindeki, ÜK veya CH tanısı konulan ve FMF hastalığı taranması için MEFV gen mutasyonu testi yapılmış olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların laboratuar, kolonoskopi, semptom ve aktivite bilgileri hastane veri sisteminden retrospektif olarak değerlendirimiştir. Bulgular: Çalışmaya MEFV gen mutasyonu testi bakılan toplam 89 hasta (44 ÜK, 45 CH) dahil edilmiştir. İBH tanılı 89 hastanın 35inde (%39,3) MEFV gen mutasyonu saptanmıştır. MEFV gen mutasyonu olan 35 İBH tanılı hastaların 12'si (%13.4) FMF hastası, 23'ü (%25.8) FMF taşıyıcısı olarak saptanmıştır. ÜK ve CH tanılı hastalarda MEFV gen mutasyonu görülme sıklığı açından kaşılaştırıldığında çalışmamızda CH tanılı hastalarda MEFV gen mutasyonu daha sık görülse de aralarında istatistiksel fark saptanmamıştır. Çalışmamızda MEFV gen mutasyon mevcudiyetinin ve mutasyon alt tip farklılıklarının anlamlı klinik ve laboratuar farklılığa yol açtığı saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda İBH tanılı hastalarda MEFV gen mutasyonu görülme sıklığı Türk Toplumundaki MEFV gen mutasyonu görülme sıklığınından fazla bulunsa da kontrol grubumuz olmadığından istatistiksel ilişki değerlendirilememiştir. Literatürdeki veriler ile birlikte değerlendirildiğinde MEFV gen mutasyonu İBH tanılı hastalarda topluma göre daha sık saptandığı düşünülebilir. Yapılan çalışmalarda İBH tanılı hastalarda MEFV gen mutasyon varlığının kliniğe yansıması arasında ortak sonuçlara varılamasa da çalışmamızda MEFV gen mutasyon mevcudiyetinin anlamlı klinik ve laboratuar farklılığa yol açtığı saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Inflammatory Bowel Disease is an idiopathic, chronic, uncontrolled inflammation of the intestinal mucosa with periods of relapse and remission, including Ulcerative Colitis and Crohn's disease. Our study aimed to investigate the frequency of MEFV gene mutations in adult patients diagnosed with Inflammatory Bowel Disease and their effect on the clinical course of Inflammatory Bowel Diseaase. Method: Patients who applied to Zonguldak Bülent Ecevit University (ZBEÜ) Faculty of Medicine Hospital Gastroenterology Polyclinic between January 2002 and December 2023, were over 18 years old, were diagnosed with UC or CD, and had MEFV gene mutation testing performed to screen for FMF disease were icluded in the study. Laboratory, colonoscopy, symptom, and activity information of the patients were evaluated retrospectively from the hospital data system. Results: A total of 89 patients (44 UC, 45 CD) who were tested for MEFV gene mutation were icluded in the study. MEFV gene mutation was detected in 35 (39.3%) of 89 patients diagnosed with IBD. Of the 35 IBD patients with MEFV gene mutation, 12 (13.4%) were found to be FMF patients and 23 (25.8%) were FMF carriers. When patients diagnosed with UC and CD were compared in terms of the frequency of MEFV gene mutation, although MEFV gene mutation was more common in patients diagnosed with CD in our study, no statistical difference was detected between them. In our study, the presence of MEFV gene mutation and mutation sybtype differences were not found to cause significant clinical and laboratory differences. Conclusion: Although the frequency of MEFV gene mutation in patients diagnosed with IBD in our study was found to be higher than the frequency of MEFV gene mutation in the Turkish Society, the statistical relationship could not be evaluated because we did not have a control group. When evaluated together with the data in the literature, it can be thought that MEFV gene mutation is detected more frequently in patients diagnosed with IBD than in the general population. Although studies have not been able to reach common conclusions regarding the clinical reflection of the presence of MEFV gene mutation in patients diagnosed with IBD, in our study it was not determined that the presence of MEFV gene mutation caused a significant clinical and laboratory difference.