Veli görüşlerine göre iki dilli Türk çocuklarının ana dili edinimi sürecindeki kaygılarının incelenmesi: İngiltere örneği
An investigation of concerns of Turkish-English bilingual children in the process of turkish mother tongue acquisition by the parents' views: The case of England
- Tez No: 891659
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVDET ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada İngiltere'deki Türk ailelerin en az iki dilli olarak yaşamakta olan çocuklarının ana dilleri Türkçeyi edinme ve kullanma süreçlerinde yaşadıkları kaygı durumunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma için araştırılan konuyu algı ve tecrübelerle ortaya koymak üzere nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Nitel araştırmada sıklıkla kullanılan yöntemlerin başında gelen görüşme tekniği uygulanarak, araştırma probleminden etkilenmekte ve yakından gözlemleme imkânı bulunmakta olan 20 ebeveyn ile görüşülerek, İngiltere'de en az iki dilli olarak yetişmekte olan 9-16 yaş aralığındaki Türk çocuklarının ana dili edinimi ve kullanımı sürecindeki kaygıları incelenmiştir. Ebeveynler ile yapılan görüşmeler için uzman görüşlerinden yararlanarak 8 sorudan oluşan kişisel bilgi formu ve 6 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler analiz edilirken, görüşmecilerin gerçek isimleri kullanılmamış olup her bir görüşmeci için bir kod numarası verilmiştir. Veriler, tematik içerik analizi yöntemiyle tablolar hâlinde derlenmiş ve ilişkili kavramlara ve bulgulara ulaşılmaya çalışılmıştır. Literatürde bulunan diğer araştırmalar doğrultusunda analiz aşaması tamamlanmış ve bulgular bölümünde görüşmecilerin aktardığı şekli ile değerlendirilmiştir. Bulgulardan varılan sonuçlara, araştırmanın sonuç bölümünde değinilmiş ve çalışma öneriler ile sonlandırılmıştır. Araştırmada İngiltere'de yaşamakta ve en az iki dilli olarak yetişmekte olan 9-16 yaş aralığındaki Türk çocuklarının ana dili edinimi ve kullanımı sırasında en çok yazma becerisinde zorlandıkları ve kendilerini yanlış ifade etme kaygısı yaşadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the anxiety experienced by Turkish children living in the UK, who are at least bilingual, during the process of acquiring and using their mother tongue, Turkish. To explore the perceptions and experiences related to the research topic, the phenomenology design, one of the qualitative research methods, was employed. Using the interview technique, which is commonly used in qualitative research, 20 parents who were influenced by and had the opportunity to closely observe the research problem were interviewed. The study examined the anxieties of Turkish children aged 9-16, who are being raised bilingually in the UK, during the acquisition and use of their mother tongue. For the interviews conducted with the parents, a personal information form consisting of 14 questions and a semi-structured interview form consisting of 6 questions were prepared, drawing on expert opinions. In analysing the data obtained from the interviews, the real names of the interviewees were not used; instead, a code number was assigned to each interviewee. The data were compiled in tables using the thematic content analysis method, aiming to reach related concepts and findings. The analysis phase was completed in line with other studies found in the literature, and the findings were evaluated as conveyed by the interviewees. The conclusions drawn from the findings were addressed in the conclusion section of the research, and the study was concluded with recommendations. The research concluded that Turkish children aged 9-16 living in the UK and being raised bilingually experience the most difficulty in writing skills and have anxiety about expressing themselves incorrectly during the acquisition and use of their mother tongue.