İki dilli Türk çocuklarının ve velilerin ana dili Türkçeyi öğrenme tutumları (Aisne bölgesi-Fransa örneği)
The attitudes of bilingual Turkish children and their parents towards learning native language of turkish(Sample of Aisne region-France)
  1. Tez No: 397484
  2. Yazar: TÜRKAN GÜLER ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın ana dili eğitimi, öğrencilerin üstün bir dil yeterliliğine ulaşabilmeleri açısından çok önemlidir. Bu tezde, yurt dışında yaşayan Türk çocuklarının ve velilerin ana dili öğrenme tutumları incelenmiştir. Araştırmada cevabı aranan temel soru, iki dilli Türk çocuklarının ve velilerinin ana dili Türkçeyi öğrenmeye yönelik görüşlerinin neler olduğudur. Bu araştırma sonunda, yurt dışında yaşayan Türk çocukları için uygulanacak ana dili eğitimi politikalarına ışık tutulması hedeflenmektedir. Araştırma, iki dilli Türk çocuklarının ve velilerin ana dili Türkçeyi öğrenmeye yönelik algıları/görüşlerinin incelenmesi için gerçekleştirilen tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırma evreni, yurt dışında Türkçe ve Türk Kültürü dersine giren iki dilli Türk öğrenciler ve bu dersleri alan öğrencilerin velileridir. Çalışma evreni ise Fransa'nın Aisne Bölgesi'ndeki okullarda, Türkçe ve Türk Kültürü dersine giren iki dilli Türk öğrenciler ve bu dersleri alan öğrencilerin velileridir. Çalışmanın örneklemi ise Bohain, Saint-Quentin, Hamm, Quievrechain illerindeki 5 okulda 2., 3., 4. ve 5. sınıfa devam eden Türkçe ve Türk Kültürü derslerine katılmakta olan 51 öğrenci ve bu bölgelerdeki 29 veliden oluşmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde cinsiyet, yaş, doğum yeri gibi herhangi bir değişken açısından bir ölçüt belirlenmemiş olup örneklemdeki tüm öğrencilerin ve velilerin araştırma sürecine dahil edilmesine çalışılmıştır. Araştırma kapsamında öğrencilere, iki dilli Türk öğrenciler için geliştirilen anket uygulanmıştır. İlk bölümü 14 sorudan oluşan ve öğrencilerin cinsiyet, yaş, konuştuğu dil gibi demografik bilgilerini araştıran bu anketin ikinci kısmı öğrencilerin Türkçe ve Türkçe dersleri ile ilgili düşüncelerini inceleyen 3'lü Likert tipinde 41 maddeden oluşmaktadır. Anketin son bölümünde ise öğrencilere Türkçe derslerine devam etme nedenleriyle ilgili 3'lü Likert tipinde 16 soru sorulmuştur. Ayrıca öğrencilerden Katılmıyorum (1), Kısmen katılıyorum (2) ve Katılıyorum (3) tepki seçeneklerinden birini işaretlemeleri istenmiştir. Öğrenci velilerine ise ilk olarak kişisel, ailevi, ekonomik durumu gibi bilgileri araştıran demografik bilgi formu ve çocuklarının Türkçeyi öğrenme durumlarına ilişkin görüşlerini belirlemeyi amaçlayan ve dokuz açık uçlu sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Ankete katılan velilerin Türkçe derslerine yönelik algıları/görüşleri bu açık uçlu sorular yardımıyla toplanmıştır. Ankete verilen cevaplar çocukların Türkçe öğrenmelerine yönelik amaçları, Türkçe öğrenme ve kullanma etkinlikleri, Türkçe kullanmada karşılaştıkları sorunlar ve öneriler altında incelenmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analiz edilmesinde betimsel analiz yöntemlerinden (yüzde, frekans) yararlanılmıştır. İstatistiksel analizlerin yapılmasında sosyal bilimlerde sıklıkla kullanılan bir paket programdan (SPSS 21.0 programı) yararlanılmıştır. Ayrıca iki dilli Türk öğrencilerin Türkçe, Türkçe dersi ile ilgili görüşleri ile Türkçe derslerine devam etme nedenlerinin bazı değişkenlere (cinsiyet, yaş, annenin doğum yeri, babanın doğum yeri vb.) göre farklılığının incelenmesi için Pearson's ki-kare testinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, iki dilli Türk çocuklarının ana dili Türkçeyi öğrenmeye ilişkin tutumlarını, Fransa'daki iki dilli Türk çocuklarının ana dilini öğrenme durumlarına ilişkin veli görüşlerini ve Türk çocuklarının Türkçeyi kullanma ile ilgili sorunlarının çözümüne yönelik önerilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Native language education of our citizens living abroad is very important for students to achieve superior language proficiency. In this thesis, language learning attitudes of Turkish children and their parents living abroad were investigated. The fundamental question in the research to which we have tried to find answer is what the ideas of bilingual Turkish children and their parents about learning native language of Turkish are. At the end of the research, we aim at shedding light on native language education policies to be applied for Turkish children living abroad. Survey model was used to research the views of bilingual Turkish children and their parents towards learning native language of Turkish in terms of some variables. The research universe consisted of bilingual Turkish students and their parents taking the courses of Turkish Language and Turkish Culture in the schools of Aisne Region of France. The sample of the study was made up of 51 students who attend to the courses of Turkish Language and Turkish Culture at the 2nd, 3rd, 4th, and 5th grades of 5 schools in Bohain, Saint-Quentin, Hamm and Quievrechain cities, and their parents. All of the students and their parents in the sample were included in the study and no criteria such as gender, age, birth place were determined in terms of variables. A survey was used, which was developed for bilingual Turkish students. The first part of the survey consists of 14 questions for demographics like gender, age, language, and the other part of 41 items with 3 Likert type scale on the views of Turkish and Turkish courses. The last part of the study consists of 16 questions on the reasons why they take Turkish courses. For the parents, a survey with Likert type scale was applied including demographics like their individual, family and economic situation, and 9 open ended questions asking their views about the conditions of their children for learning Turkish. The views of the parents over Turkish courses were collected through these open ended questions. The answers to the questions were evaluated as to the children's aims at learning Turkish, activities of Turkish learning and its usage, the problems with speaking Turkish and suggestions. Descriptive analysis methods were used to analyze the data obtained in the frame of the research. SPSS 21.0 was used to perform statistical analysis. Pearson's chi-square test was used to determine the differences between some variables such as genders, ages, parents' birth places. The results of the research present the attitudes of Turkish students taking Turkish courses and living in France towards Turkish learning, parents' views over bilingual Turkish students' attitudes towards learning their native language and the suggestions in terms of the solutions of the problems that Turkish students experience in learning their native language.