657 Sayılı Devlet Memurları Kanunundaki disiplin suç ve cezalarının disiplin hukuku yönünden incelenmesi
Examination of discipline crimes and penalties in the Law No.657 in terms if discipline law
- Tez No: 891666
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ŞENGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda belirlenmiş olan disiplin suç ve cezalarının disiplin hukukuna hakim olan temel ilkeler çerçevesinde incelenmesi bu çalışmanın kapsamını ve amacını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda öncelikle disiplin suç ve cezalarının tanımları yapılmış, türleri açıklanmış, disiplin hukukuna hakim olan ilkeler üzerinde durulmuş, temel ilkelerin disiplin suç ve cezalarına etkileri açıklanmış, Ceza Hukuku ile olan ilişkisi tartışılmış, Anayasa, Kanun ve Yönetmeliklerde yer alan maddeler dayanak gösterilmiş, güncel ilk derece mahkeme kararları, Bölge İdare Mahkemesi Kararları, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi Kararları çerçevesinde örnekler gösterilmek suretiyle açıklanmaya çalışılmıştır. Günümüzde bütün alanlarda olduğu gibi kamusal alanda da belli bir düzenin ve disiplinin var olması esastır. Kamusal alanda düzen ve disiplinin sağlanabilmesi, belirlenen birtakım kurallara ve kaidelere uymaktan geçmektedir. Kamu hizmetlerinin düzenli bir şekilde yürütülebilmesi için kamusal alanda çalışan kişilerin hem kendi arasındaki işleyişte hem de vatandaşlar arasındaki ilişkilerde birtakım kurallara uymaları gereklidir. Bu kurallar kamusal alanda işleyişin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini sağlamaktadır. Kurallara uyulmaması halinde ise ortaya disiplin suçu çıkmakta olup karşılığında bu suçu işleyip kamusal alanda işleyişi bozan kişiler hakkında yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu disiplin suçları kanunda maddeler halinde olarak sıralanmış olup her birinin karşılığında uygulanması gereken cezalar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope and purpose of this study is to examine the disciplinary crimes and penalties determined in the Civil Servants Law No. 657 within the framework of the basic principles governing disciplinary law. In this regard, first of all, the definitions of disciplinary crimes and penalties were made, their types were explained, the principles that dominate disciplinary law were emphasized, the effects of basic principles on disciplinary crimes and penalties were explained, their relationship with Criminal Law was discussed, the articles in the Constitution, Laws and Regulations were cited, the current first principles were explained. It has been tried to be explained by showing examples within the framework of first instance court decisions, Regional Administrative Court Decisions, Council of State and Constitutional Court Decisions. Today, it is essential that there is a certain order and discipline in the public sphere, as in all areas. Ensuring order and discipline in the public space requires complying with a number of rules and rules determined in the public space. In order for public services to be carried out regularly, people working in the public sphere must comply with a number of rules both in their operations and in their relations with citizens. These rules ensure the healthy functioning of the public space. If the rules are not followed, a disciplinary offense occurs, and sanctions are imposed on those who commit this crime and disrupt the functioning of the public space. These disciplinary offenses are listed in the law and the penalties to be applied for each of them are determined.