Yumuşak güç unsuru olarak gastronomi: Fransa örneği
Gastronomy as a soft power instrument: The case of France
- Tez No: 891668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞUAY NİLHAN AÇIKALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Kamu diplomasisi, ülkelerin dış politika hedeflerini gerçekleştirmek üzere politikalarını, değerlerini ve kültürünü anlatmak suretiyle yabancı kamuoylarının kalplerini ve zihinlerini kazanmaya yönelik bir iletişim yöntemidir. Ülkeler, dil, eğitim, spor ve gastronomi gibi yumuşak güç unsurlarını kullanarak yabancı halklar nezdindeki imajlarını güçlendirmeye çalışmaktadır. Gastrodiplomasi, yabancı halklarla karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesinde yemeğin kullanımını esas alan bir kamu diplomasisi uygulama alanıdır. Yüzyıllardır devletlerarası temaslarda, müzakerelerde ve kültür alışverişlerinde önemli bir rol oynayan yemek, günümüzde ulusların kimliklerini ve kültürlerini ifade edebildiği; devletlerarası ilişkilerin güçlendirilmesine ve kültürlerarası etkileşimin artırılmasına imkân tanıyan etkili bir kamu diplomasisi aracı haline gelmiştir. Son yıllarda, Doğu Asya ülkeleri başta olmak üzere, pek çok ülkenin imajının güçlendirilmesinde ve bu sayede ekonomik ve ticari getiriler elde edilmesinde gastrodiplomasi önemli bir rol oynamıştır. Bu çalışmada, gastronominin yumuşak güç unsuru olarak etkinliği, Fransa'nın gastronomi mirası, başlıca gastrodiplomasi aktörleri ve ulusal stratejileri ele alınarak geçmişten günümüze mutfak diplomasisi uygulamaları,“Gout de France”gastrodiplomasi kampanyası ve Fransa'nın uluslararası örgütler nezdindeki gastrodiplomasi girişimleri odağında analiz edilmekte ve Fransa'nın gastrodiplomasi alanındaki imkan ve sınırlılıkları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Public diplomacy is a communication method that aims to win the hearts and minds of foreign publics by explaining the policies, values and culture of the countries in order to realize their foreign policy goals. Countries try to strengthen their image among foreign publics by using soft power instruments such as education, sports and gastronomy. Gastrodiplomacy is a public diplomacy branch based on the use of food for the enhancement of mutual relations with the foreign publics. Food, which has played an important role in inter-state relations, negotiations and cultural exchanges for centuries, has become an effective public diplomacy tool that allows nations to express their identities and cultures, strengthen inter-state relations and enhance intercultural interaction. In recent years, gastrodiplomacy has played an important role in strengthening the image of many countries, particularly in East Asia, and in achieving economic and trade benefits. This study analyzes the effectiveness of gastronomy as a soft power instrument by focusing on France's gastronomic heritage, main gastrodiplomacy actors, national strategies; as well as culinary diplomacy practices from past to present, the“Gout de France”gastrodiplomacy campaign and France's gastrodiplomacy initiatives before international organizations, and evaluates France's opportunities and limitations in the field of gastrodiplomacy.