Endüstriyel seramik üretim malzemeleriyle sanatsal dönüşüm
Industrial, ceramics, production, art, transformation
  1. Tez No: 891688
  2. Yazar: ÇAĞRI ATASAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN TERVİEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik ve Cam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, endüstrinin tarihsel gelişim süreci analiz edilmekte ve seramiğin endüstriyel üretim malzemelerine ve üretim alanında kullanılan kalıplara örnek verilerek üretim süreci detaylandırılmaktadır. Seramiğin endüstriye dâhil olma süreci, tarihsel ve teknolojik perspektiflerden ele alınmış; endüstriyel seramiğin fonksiyonları, çeşitleri ve kullanım alanları örneklerle desteklenerek açıklanmıştır. Bunun yanı sıra, sanat kavramı derinlemesine incelenmiş ve seramik sanatının tarihsel evrimi ile bu sanat dalının estetik ve kültürel önemi açıklanmıştır. Özellikle seramik üretiminde kullanılan alçı kalıplarının, sanat uygulamalarıyla olan ilişkisi kurulmaya çalışılmıştır. Şamotlu kilden elde şekillendirilip sırlanarak tamamlanmış tek bir hayvan figürü ile kalıp ürünü olan fincan birlikte tasarlanmış ve bu birliktelikten doğan yeni sanatsal ifadeler kalıpla bütünleştirilerek, endüstri ile sanatın kesişim noktasında analiz edilmiştir. Bu bağlamda, endüstriyel üretim malzemelerinin seramik sanatının sürecine nasıl dahil olduğu ve bu birlikteliğin nasıl bir dönüşüm yarattığı, kapsamlı bir şekilde tartışılmaya ve öznel bir anlatım dili oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the historical development of industry is analyzed, and the production process is detailed by providing examples of industrial production materials and molds used in the field of ceramics. The integration of ceramics into industry is examined from historical and technological perspectives; the functions, varieties, and applications of industrial ceramics are explained with supporting examples. Additionally, the concept of art is explored in depth, and the historical evolution of ceramic art, along with its aesthetic and cultural significance, is elucidated. Special emphasis is placed on the relationship between plaster molds used in ceramic production and artistic practices. A single animal figure, hand-formed from grogged clay and completed with glazing, is designed together with a mold-produced cup, and the new artistic expressions arising from this combination are analyzed at the intersection of industry and art, integrating the mold into the artistic process.