Öğretmenlerle cami imam-hatiplerinin iletişim yeterliklerinin karşılaştırılması
Comparison of communication competencies of teachers and mosque imam-hatips
- Tez No: 891690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Öğretmenlerle Cami İmam-Hatiplerinin İletişim Yeterliliklerinin Karşılaştırılmasını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır.Çalışmada veri toplama aracı olarak;“Demografik Bilgi Formu”,“İletişim Yeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır.Elde edilen analiz sonuçlarına göre; imam hatip ve öğretmenlerin kendisini yeterli görmede ortalamanın altı düzeyde olduğu, toplam puanlara bakıldığında ise ortalama düzeyde olduğu görülmektedir. Buradan hareketle spesifik iletişim becerilerinde grubun genel algısının yeterli olmadığı, genel iletişim becerilerindeki algının ise ortalama düzeyde olduğu görülmektedir.İmam Hatiplerin iletişim becerilerienvanteri toplam ve alt puanlarında mesleğin kıdem sistemi değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.İmam Hatiplerin iletişim becerilerienvanterinin toplam ve alt puanlarında mesleğin kıdem sistemi değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Lise mezunu olan katılımcıların önlisans mezunu olanların ve lisans mezunu olanların sosyal davranış yeterliliği puanları arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu görülmüştür.İmam hatiplerin iletişim yeterlilik envanteri toplam ve alt puanlarının yaş düzeyi değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılaşma bulunamamıştır.İmam Hatipler İletişim Becerileri envanteri'nin toplam ve kısmi puanları üzerinde farklı evlilik durumlarını test ettik ve anlamlı bir fark bulamadık. Öğretmen iletişim yeterlilik envanteri toplam ve alt puanlarının mesleki kıdem düzeyi değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılaşma bulunamamıştır. Öğretmen iletişim yeterlilik envanteri toplam ve alt puanlarının yaş düzeyi değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılaşma bulunamamıştır. Öğreticilerin farklı evlilik durumları için iletişim becerileri listesinde ki toplam ve kısmi puanları incelendiğinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. İletişim becerileri envanterindeki toplam ve alt puanların meslek gruplarına göre anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek için yapılan bağımsız grup t testleri sonucunda grup envanterindeki kişilerarası ilişkiler ve iletişim teşviklerindeki farklılıklar ile aritmetik ortalama toplam puanlar arasındaki farklar ortaya çıkmıştır. Sayımsamalı olarak anlamlı halde olduğu görülmüştür. İletişim Becerisi Ölçeği'ndeki ilişkiler ve iletişim becerilerinin imam-hatiplerde öğretmenlere göre daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the comparison of the communication competencies of teachers and mosque imam-hatips. Relational survey model was used in the research. As a data collection method in the study;“Demographic Information Form”,“Communication Competence Scale”were used. According to the analysis results obtained; It is seen that imam hatip and teachers see themselves at a level below the average, and when the total scores are considered, it is at an average level. From this point of view, it is seen that the general perception of the group in special communication skills is not sufficient, and the perception in general communication skills is at a moderate level. According to the variable of professional seniority, there was no statistically significant difference between the total and sub-scores of the imam hatips' communication proficiency scale. According to the variable of professional seniority level of communication competence scale total and sub-scores of imam hatips, no statistically significant difference was found in areas other than social behavior competence. It was seen that there was an important difference between the social behavior proficiency scores of the high school graduates, associate degree graduates and undergraduate graduates. There was no statistically significant difference in the total and sub-scores of the communication competence scale of imam hatips according to the age level variable. , No significant difference was observed as a result of the test of the total and sub-scores of the communication competence scale of imam hatips according to the marital status variable. No statistically significant difference was found between the total and sub-scores of the teacher communication competence scale according to the variable of professional seniority. No statistically significant difference was found according to the age level variable of the total and sub-scores of the teacher communication competence scale. According to the marital status variable of the total and sub-scores of the teachers' communication competence scale, there was no significant difference in the test result. As a result of the independent group t-test, which was carried out to determine whether the total and sub-scores of the communication competence scale differ significantly according to the occupational group, the difference between the human relations and communication incentive sub-scales of the groups and the total score arithmetic mean was found to be statistically significant. It is seen that imam-hatips are significantly higher than teachers in the human relations and communication subscales of the communication competence scale.