İngilizce kelime öğretiminde kullanılan hikaye anlatım yönteminin (HAY) etkisinin incelenmesi
The investigation of the impact of the storytelling method (STM) used in English vocabulary teaching
- Tez No: 891691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, Hikâye Anlatım Yönteminin özellikle küçük yaş grubundaki öğrencilerin yabancı dil dersinde kelime öğrenimindeki başarısı ve motivasyonları üzerine etkisini incelemektir. Bu doğrultuda araştırmacı tarafından hazırlanan bir geçmiş zaman dil bilgisi konusuna yönelik, özellikle ilkokul müfredatında en çok kullanılan elli fiil tercih edilerek oluşturulmuş hikâye, çalışmanın genel anlamda merkezinde bulunmaktadır. Çalışmada, müdahalelerin veya değişkenlerin etkilerini daha güvenilir ve geçerli bir şekilde ölçmek için kullanılan ön test – son test kontrol gruplu araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı içerisinde, bir deney ve bir kontrol grubu ile yapılmıştır. Bu çalışmaya, deney grubunda 23 öğrenci ve kontrol grubunda 23 öğrenci olmak üzere toplam 46 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın uygulaması özel bir okulun 3. Sınıf şubeleri ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubundaki öğrencilere hikâye anlatım yöntemi ile, kontrol grubundaki öğrencilere ise geleneksel yöntem ile geçmiş zamanda fiillerin çekimleri ve anlamları ele alınarak öğretim süreci için tasarlanan ders planları gerçekleştirilmiştir. Çalışma ile ilgili verileri toplamak için, Başarı Testi ve Motivasyon Envanteri uygulanmıştır. Veriler içerik analizi ve yinelenmiş ölçümler için varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; deney grubunda yer alan Hikâye Anlatım Yöntemi ile eğitim alan öğrencilerin, ön test ve son test puanları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Kontrol grubunda yer alan geleneksel yöntem ile eğitim alan öğrencilerin ön test ve son test puanları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Deney grubunun motivasyon envanteri ile kontrol grubunun motivasyon envanteri arasında kontrol grubunun lehine anlamlı bir fark bulunmakla birlikte Hikaye Anlatım Yöntemi ile işlenen derslerin etkililiği olumlu anlamda sonuçlanmıştır. Bu tarz çalışmaların diğer yaş gruplarında farklı dil bilgisi konularında da kullanılmasına ve kullanılacak motivasyon ve ya tutum ölçeklerinin daha da geliştirilmesine ya da farklı ölçüm araçları kullanılmasına gerek duyulduğuna yönelik önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact of the Storytelling Method on the success and motivation of young students in vocabulary acquisition during foreign language lessons. Central to this study is a story prepared by the researcher, focusing on past tense grammar and incorporating the fifty most frequently used verbs in the elementary school curriculum. The research employs a pre-test – post-test control group design to reliably and validly measure the effects of the interventions or variables. Conducted during the 2022-2023 academic year, the study involves an experimental group and a control group. A total of 46 students participated in the study, with 23 students in the experimental group and 23 students in the control group. The application of the research was carried out in the 3A and 3B classes of Samsun Canik Private Artı Bilgi School. The instructional process for the experimental group included teaching the conjugation and meanings of verbs in the past tense through the storytelling method, while the control group received traditional instruction based on designed lesson plans. Data collection for the study involved the application of an Achievement Test and a Motivation Inventory. The data were analyzed using content analysis and repeated measures analysis of variance (ANOVA). According to the results, there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of students in the experimental group, who were taught using the Storytelling Method. In contrast, there was no significant difference between the pre-test and post-test scores of students in the control group, who were taught using traditional methods. Although a significant difference was found in favor of the control group in terms of motivation inventory scores, the effectiveness of the lessons conducted with the Storytelling Method yielded positive results. It is recommended that such studies be conducted with other age groups on different grammar topics and that the motivation or attitude scales used be further developed or different measurement tools be employed.