Lise öğretmenlerinin ruhsal hastalıklara yönelik inanç ve tutumlarının belirlenmesi
Determination of high school teachers' beliefs and attitudes towards mental illness
  1. Tez No: 872404
  2. Yazar: FATMA NUR SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA KORKMAZ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma lise öğretmenlerinin ruhsal hastalıklara yönelik inanç ve tutumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı, araştırmaya katılmayı kabul eden 396 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Ruhsal Hastalıklara Yönelik İnançlar Ölçeği”(RHİÖ) ve“Ruhsal Sorunları Olan Bireylere Yönelik Toplum Tutumları Ölçeği”(RSTTÖ) kullanılarak yüz yüze anket uygulaması şeklinde toplanmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Varyans Analizi testinin sonucu önemli ise çoklu karşılaştırmalar Bonferroni testi ile yapılmış, sayısal değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon katsayısı ve doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Lise öğretmenlerinin RHİÖ puan ortalaması 46,42±15,28 elde edilmiş ve ruhsal hastalıklara yönelik olumsuz inançlarının orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte ruhsal hastalığa sahip olan öğretmenlerin, ruhsal hastalıklara sahip olmayanlara göre daha az tehlikelilik inancına sahip oldukları, psikiyatrik destek alan öğretmenlerin ve psikoloji ile ilgili kitap okuyan öğretmenlerin daha az olumsuz inanca sahip olduğu bulunmuştur. Lise öğretmenlerinin RSTTÖ puan ortalaması 52,07±13,03 elde edilmiş, ruhsal hastalığı olan bireylere yönelik olumsuz tutumlarının orta düzeyde olduğu ve korku/dışlama tutumu gösterebildikleri bulunmuştur. Kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere göre ruhsal hastalıklara yönelik daha az iyi niyet tutumu gösterdikleri bulunmuştur. İmam Hatip Lisesi'nde eğitim veren öğretmenlerin RSTTÖ puan ortalaması, Mesleki ve Teknik Lisesi olanlara göre istatistiksel olarak daha düşük görülmüştür. Psikiyatrik yardım alan öğretmenlerin ve kitap okuyanların RSTTÖ puan ortalaması istatistiksel olarak düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational study in order to determine the beliefs and attitudes of high school teachers towards mental illnesses. The sample of the study consists of 396 teachers affiliated with the Ministry of National Education and living in the Çankaya district of Ankara province, who agreed to participate in the study. Data were collected using the“Personal Information Form”,“Beliefs Toward Mental Illness Scale”(BMI) and“The Community Attitudes Towards the Mentally Ill Scale”(CAMI) as a face-to-face survey. Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H Test were used in the analysis of data. If the result of the Analysis of Variance test was significant, multiple comparisons were made with the Bonferroni test and the relationships between numerical variables were evaluated with the Spearman correlation coefficient and linear regression analysis. The mean score of the high school teachers on the BMI was obtained as 46.42±15.28 and it was found that their negative beliefs towards mental illnesses were at a moderate level. However, it was found that teachers with mental illnesses had less dangerous beliefs than those without mental illnesses, and teachers who received psychiatric support and teachers who read books about psychology had less negative beliefs. The mean score of high school teachers on the CAMI was 52.07±13.03, and it was found that their negative attitudes towards individuals with mental illnesses were at a moderate level and that they could show a fear/exclusion attitude. It was found that female teachers showed less goodwill attitudes towards mental illnesses than male teachers. The mean score of the CAMI of teachers teaching at Imam Hatip High Schools was statistically lower than those teaching at Vocational and Technical High Schools. It was concluded that the mean score of the CAMI of teachers receiving psychiatric help and those reading books was statistically lower. In our study, it was determined that there was a weak, positive and statistically significant relationship between the belief status towards mental illnesses and the attitude towards mental illnesses.