Influencerlar (etkileyiciler) ve anlık satın alma: Bir pilot çalışma
Influencers and impulse buying: A pilot study
  1. Tez No: 891700
  2. Yazar: SUDE HUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde internetin gelişimi çeşitli sektörlerde köklü değişikliklere yol açtığı gibi pazarlama alanında da önemli değişimlere sebep olmuştur. Bu köklü değişiklik özellikle sosyal medya platformları ile birlikte influencerlar ile meydana gelmiştir. Influencerlar, sosyal medyada büyük bir takipçi kitlesine sahip olan ve takipçileri üzerinde etkisi olan kişilerdir. Bu kavramın giderek daha da popülerleşmesinin sebebi artık günümüz tüketicilerinin dijital pazarlama kanallarını tercih ederek alışveriş gerçekleştirmesidir ve burada da sosyal medyadaki influencerların önerilerini daha çok göz önüne alarak satın alma işlemi yapmaktadırlar. Bu noktalardan hareketle yapılan çalışmada, fomo (fırsatları kaçırma korkusu) ve sosyal medya bağımlılığının, anlık satın alma ve satın alma sonrası pişmanlık arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma verileri 18 yaş ve üstü kişilerden çevrimiçi anket yoluyla elde edilmiş ve toplamda 428 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılardan elde edilen verilerin analizinde doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, fomo'nun anlık satın satın alma üzerinde pozitif yönlü bir etkisi olduğu görülmüştür, sosyal medya bağımlılığının anlık satın alma üzerinde pozitif yönlü bir etkisi olduğu görülmüştür ve anlık satın almanın satın alma sonrası pişmanlık üzerinde pozitif yönlü bir etkisi olduğu görülmüştür. Bu çalışma ile elde edilen sonuçlar, influencerların sosyal medya aracılığıyla tüketicilerin satın alımlarına yönelik önemli rol oynayacaktır. Araştırmanın sonunda influencerlar ile işbirliği yapacak olan işletmelere ve gelecek çalışmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The development of the internet in today's world has led to significant changes in various sectors, including a substantial transformation in the field of marketing. This profound change has particularly manifested through social media platforms and the rise of influencers. Influencers are individuals who have a large following on social media and exert influence over their audience. The growing popularity of this concept is driven by the fact that today's consumers prefer digital marketing channels for their shopping activities, and they increasingly consider the recommendations of social media influencers when making purchasing decisions. Based on these points, the study examines the relationship between fomo (fear of missing out), social media addiction, impulse buying, and post-purchase regret. The research data was obtained from individuals aged 18 and above through an online survey, and a total of 428 people were included in the study. Confirmatory factor analysis and structural equation modeling were used to analyze the data collected from the participants. The results of the study indicate that Fomo has a positive impact on impulse buying, social media addiction has a positive impact on impulse buying, and impulse buying has a positive impact on post-purchase regret. The findings of this study underscore the significant role that influencers play in shaping consumers' purchasing decisions through social media. At the conclusion of the research, recommendations are provided for businesses seeking to collaborate with influencers and for future studies.