Digital marketing: A field research on purchase behaviour under influencer effect
Dijital pazarlama: Etkileyici etkisi altında satın alma davranışı üzerine bir saha araştırması
  1. Tez No: 905641
  2. Yazar: MOHAMED AMER ATTEYIH AL SLEIBI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ISMAT BURÇAK VATANSEVER DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnternetin yaygınlaşması ve tüketicilerin sosyal medya platformlarını yaygın bir şekilde kullanması, işletmeleri sosyal medyada var olmaya zorlamıştır. İşletmeler, sosyal medya platformlarında markaları adına oluşturdukları hesaplar aracılığıyla tüketicilere daha kolay ve daha az maliyetle ulaşarak ürünlerini tanıtma fırsatına sahiptir. Tüketiciler, sosyal medya platformlarında işletmelere istedikleri zaman, istedikleri yerde ulaşabilme, ürün hakkında soru sorabilme ve kısa sürede geri bildirim alabilme fırsatına sahiptir. Bu durumun ardından Sosyal Medya Pazarlaması kavramı ortaya çıkmıştır. Çok düşük maliyetlerle kısa sürede geniş kitlelere ulaşabilmek işletmelere büyük bir avantaj sağlamıştır. Yüksek takipçi sayısına sahip olan ve sosyal medya ortamlarında insanları etkileyebilen kişilere“Etkileyiciler”denir. İşletmelerle yaptıkları iş birlikleri sonucunda sosyal medyada vakit geçiren tüketiciler için içerik üreterek ürün tanıtımı yapan“Etkileyiciler”, yeni bir pazarlama stratejisi olan Etkileyici Pazarlama kavramını ortaya çıkarmıştır. Satın alacakları ürün hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen tüketiciler, Influencer'lar tarafından üretilen içerikler ve Influencer'lara sordukları sorular aracılığıyla elde ettikleri bilgiler doğrultusunda satın alma davranışlarını gerçekleştirebilmişlerdir. Bu çalışmada Influencer'ların tüketici satın alma davranışlarını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Çalışmada Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlaması, Influencer Pazarlaması ve Influencer kavramları incelenmiştir. Çalışmada 23 sorudan oluşmakta olup 4 boyutlu ölçek kullanılmıştır. Çalışma verileri çevrimiçi anket yöntemi ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programında analiz edilmiştir. Anket 18 yaş ve üzeri 578 katılımcıya uygulanmıştır. Tüketicilerin satın alma niyetini ölçmek için T testi ve One-Way ANOVA analizi kullanılmıştır. Analiz sonucunda demografik özelliklere ve en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarına göre Fiziksel Çekicilik, Algılanan Güvenilirlik, Uzmanlık Düzeyi ve Olumlu İletişim alt faktörlerinde farklılıklar tespit edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda katılımcıların en çok vakit geçirdiği sosyal medya uygulamasının Instagram olduğu belirlenmiştir. Bulgular sonucunda çalışmanın amacına uygun olarak geliştirilen 32 hipotezden H2.1, H2.3, H3.3, H4.1, H.5.2, H5.3, H6.1 ve H6.2 hipotezleri kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The widespread use of the internet and the widespread use of social media platforms by consumers have forced businesses to exist on social media. Businesses have the opportunity to promote their products by reaching consumers more easily and at less cost through the accounts they create on behalf of their brands on social media platforms. Consumers have the opportunity to reach businesses on social media platforms whenever they want, wherever they want, ask questions about the product and receive feedback in a short time. After this situation, the concept of Social Media Marketing emerged. Reaching large audiences in a short time at very low costs has provided a great advantage to businesses. People who have high followers and can influence people in social media environments are called“Influencers”.“Influencers”, who promote products by producing content for consumers who spend time on social media as a result of their collaboration with businesses, have introduced the concept of Influencer Marketing, a new marketing strategy. Consumers who wanted to have detailed information about the product they were going to buy were able to carry out their purchasing behavior in line with the information they obtained through the content produced by Influencers and the questions they asked to Influencers. In this study, it is investigated how Influencers affect consumer purchasing behavior. In the study, Digital Marketing, Social Media Marketing, Influencer Marketing and Influencer concepts were examined. In the study, it consists of 23 questions and 4 dimensions scale was used. scale was used. Study data was obtained via online survey method. The data obtained was analyzed in the SPSS 26.0 package program. The survey was administered to 578 participants aged 18 and over. T test and One-Way ANOVA analysis were used to measure consumers' purchasing intention. As a result of the analysis, differences were detected in the Physical Attractiveness, Perceived Reliability, Expertise Level and Positive Communication sub-factors according to demographic characteristics and the most used social media applications. As a result of the analysis, it was determined that the social media application where the participants spent the most time was Instagram. As a result of the findings, H2.1, H2.3, H3.3, H4.1, H.5.2, H5.3, H6.1 and H6.2 hypotheses were accepted out of 32 hypotheses developed in accordance with the purpose of the study.