Influencerların sosyal aidiyet ve marka bağlılığı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of influencers' effect on social being and brand loyalty
  1. Tez No: 835437
  2. Yazar: AYŞEGÜL KAYRANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF VOLKAN TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hayatımızın her alanında yer alan internet ve internet ile ortaya çıkan sosyal medya platformları, birçok alanda ve kavramda değişime yol açmaktadır. Günümüzde internet teknolojilerinin getirmiş olduğu sosyal medya ile ortaya çıkan influencerlar (sosyal medya etkileyicileri) insanlar arası iletişimin ve etkileşimin sağlanmasında önemli bir rol almış durumdadır. Yaşanan teknolojik gelişmeler sonucunda markalar sosyal medya aracılığıyla hedef kitlelerine ulaşmak için influencerlardan yararlanmakta ve bu sayede pek çok marka tüketicileri için bağlılık oluşturmaktadırlar. Günümüzde artık tüketim, sadece ihtiyaç olarak yapılmaktan ziyade, bireylerin bir gruba ait olma istekleri ve benliklerini yansıtmaları açısından tercih edilen bir yapı haline gelmiş bulunmaktadır. Tüketimin değişen bu yapısı karşısında influencerlar ve takipçileri arasında sosyal medya ilişkisine dayalı olarak oluşan bağ,markaların hedeflediği marka bağlılığını geliştirmekte önemli bir rol almaktadır. Bu çalışmanın amacı, influencerların sosyal aidiyet ve marka bağlılığı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu çerçevede anket yöntemi ile veri toplanmış ve analiz edilmiştir. Anket toplama işlemi için çevrimiçi (online) anket metodu seçilmiştir ve oluşturulan online anketler sosyal ağlar ve mail yolu ile dağıtılmıştır. Anket, 4 ay içerisinde 407 katılımcıya ulaştırılmıştır. Bu yolla elde edilen verileri değerlendirmek için korelasyon, regresyon, t- testi ve ANOVA analizlerinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda influencerların sosyal aidiyet ve marka bağlılığı üzerinde pozitif yönlü etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The internet and social media platforms that emerged with the internet in all areas of our lives lead to changes in many areas and concepts. Today, influencers (social media influencers) that have emerged with social media brought by internet technologies have taken an important role in providing communication and interaction between people. As a result of technological developments, brands benefit from influencers to reach their target audiences through social media, and thus many brands create loyalty for their consumers. Today, consumption has become a preferred structure in terms of individuals' desire to belong to a group and reflecting their selves, rather than being made only as a need. takes a role. The aim of this study is to examine the effect of influencers on social belonging and brand loyalty. The online survey method was chosen for the survey collection process and the created online surveys were distributed via social networks and e-mail. The survey was delivered to 407 participants in four months. Factor, correlation and regression, t-test and ANOVA analyzes were used to evaluate the data obtained in this way. As a result of the analysis, it was concluded that influencers have a positive effect on social belonging and brand loyalty.