Influencer marketing as a digital marketing strategy: The effect of macro and micro influencers on purchase intention
Dijital pazarlama stratejisi ekseninde influencer marketing: Makro ve mikro influencer'ların satın alma niyetine etkisi
  1. Tez No: 723677
  2. Yazar: TANER TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERİL DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Pazarlama ve teknolojinin entagrasyonu yeni kavramların ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. Influencer pazarlama, son zamanlarda bu yeni kavramlardan biri haline geldi. Şirketler, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için sosyal medya etkileyicileri ile giderek daha fazla işbirliği yapmaktadırlar. Etkileyici pazarlama geniş çapta çalışılmış olsa da, farklı etkileyici türlerinin müşteriler üzerindeki etkinliği konusunda hala sınırlı bir anlayış vardır. Ayrıca, influencer türlerinden biri olan mikro influencerlar ile ilgili araştırmalar oldukça azdır ve teorik temeli nispeten az gelişmiştir. Bu nedenle, bu araştırma, influencer türlerinin satın alma niyeti üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için mikro ve makro etkileyicilerin kaynak güvenilirliği ve parasosyal ilişki üzerindeki etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, toplanan sonuçlara göre makro ve mikro influencerların takipçiler tarafından nasıl algılandığı ve satın alma niyeti oluşturmada hangi influencer türünün daha etkili olduğu konusunda varsayımlarda bulunmayı amaçlamaktadır. Anket yöntemi olarak, farklı katılımcılardan veri toplamak için çevrimiçi anket yapılmıştır. Anket uygulaması sonucunda toplam 262 veri elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Mikro ve makro etkileyicilerin etkinliğini değerlendirmek için verilere faktör ve regresyon analizi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar çalışmanın sonuç bölümünde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Integration of marketing and technology provided an opportunity for the emergence of new concepts. Influencer marketing has recently become one of these new concepts. In order to promote their products and services, businesses are increasingly partnering with social media influencers. Although there are many studies about influencer marketing, there is a lack of knowledge about different influencer types' effects on customers. Furthermore, studies about micro influencers, one of the influencer types, are very scarce and their theoretical base is comparatively underdeveloped. Therefore, this study aims to measure the effect of“micro and macro influencers”on parasocial relationship and source credibility to better understand their effects on purchase intention. Furthermore, Research aims to make assumptions according to the collected results about how the macro and micro influencers are perceived by the followers and which type of influencer is more effective in creating purchase intention. As a Questionnaire method, an online survey was conducted to collect data from different participants. A total of 262 data were obtained as a result of the questionnaire implementation. SPSS program was used to analyze the obtained data. Factor and regression analysis was implemented to data to evaluate the effectiveness of micro and macro influencers. Results are explained in the conclusion part of the study.