Coşkun Karabulut'un hayatı, sanatı ve şiirlerinin incelenmesi
Analysis of Coşkun Karabulut's life, art and poems
- Tez No: 891716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİNÇER ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
1980 sonrası modern Türk şiirinde bireysel sanat anlayışını benimseyen şairlerin varlığı dikkat çeker. Şiirlerini 1980'den sonra yazmaya başlayan Coşkun Karabulut'un dokuz şiir kitabı bulunmaktadır. Sarıkamış'ta doğan ve Türkiye'nin farklı yerlerinde yaşayan Coşkun Karabulut kendine özgü bir şiir dünyası kurar. Şiirlerinde insana odaklanan Karabulut, hemen her konuda şiirler kaleme almıştır. Dokuz şiir kitabı olmasına rağmen neredeyse kendisiyle ilgili hiç araştırma yapılmamıştır. Coşkun Karabulut, şiirlerinde aşk, sevgi, ölüm, doğa gibi günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek birçok konuya değinmiştir. Coşkun Karabulut şiirlerini sade bir dil kullanarak okuyucularına sunmuştur. Yapılan çalışmada Coşkun Karabulut'un şiirleri incelenerek tematik açıdan ele alınmış ve bu şiirler ayrı temalarda sınıflandırılmıştır. Ayrıca Karabulut'un şiirleri yapı bakımından da ele alınmıştır. Karabulut, bazı şiirlerini tek bir kitapta ele alırken bazı şiirlerini diğer kitaplarında da ele alarak okuyucularına sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The existence of poets who adopt an individual understanding of art attracts attention in modern Turkish poetry after 1980. Coşkun Karabulut, who started writing his poems after 1980, has nine poetry books. Coşkun Karabulut, who was born in Sarıkamış and lives in different parts of Turkey, creates a unique poetry world of his own. Karabulut, who focuses on people in his poems, has written poems on almost every subject. Although he has nine poetry books, almost no research has been done about him. Coşkun Karabulut has touched upon many topics in his poems such as love, love, death, nature that may come across in our daily lives. Coşkun Karabulut presented his poems to his readers using a simple language. In the study, Coşkun Karabulut's poems were examined from a thematic point of view and these poems were classified into separate themes. In addition, Karabulut's poems are also considered in terms of structure. Karabulut, while covering some of his poems in a single book, read some of his poems by covering them in other books.