Avrasya Ekonomik Birliği'nin Kazakistan'ın dış ticareti üzerindeki etkisi
The impact of the Eurasian Economic Union on Kazakhstan's foreign trade
  1. Tez No: 891732
  2. Yazar: AİZAT USSERBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Uluslararası ticaret ilişkileri ve ekonomik entegrasyondan kaynaklanan aktif küreselleşme süreçleri ışığında, bu çalışma ekonomik entegrasyonun Kazakistan dış ticareti üzerindeki etkilerini ortaya çıkarma motivasyonunu taşımaktadır. Birinci bölümde, ekonomik entegrasyonun tanımı ve önemi incelenmektedir. Ekonomik entegrasyon modelleri ve dünya genelindeki ekonomik birlikler örneklerle açıklanmaktadır. Ayrıca, Avrasya Ekonomik Birliği'nin (AEB) kuruluş süreci ve ekonomik-ticari stratejileri üzerine detaylı bir değerlendirme yapılmaktadır. İkinci bölümde, Kazakistan'ın AEB'ye üyeliğinin tarihi ve süreci ele alınmaktadır. Kazakistan'ın makroekonomik göstergeleri incelenerek AEB'nin Kazakistan ekonomisi üzerindeki etkileri ortaya konulmaktadır. Bu bölüm, AEB'nin Kazakistan'ın dış ticaretine olan etkilerini anlamak için önemli bir zemin oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde, çalışmanın metodolojisi açıklanmaktadır. Araştırma yöntemi tasarımı, içerik analizi teknikleri ve veri toplama araçları detaylı bir şekilde incelenmektedir. Ayrıca, AEB'nin 2016 ve 2024 yılları arasındaki göstergelerinin incelenmesi ve karşılaştırmalı analizinin nasıl yapıldığı açıklanmaktadır. Bu tez, uluslararası ticaret ilişkileri ve ekonomik entegrasyonun etkileşimleri üzerine derinlemesine bir inceleme sunmayı amaçlamaktadır. AEB'nin Kazakistan'ın dış ticaretine olan etkilerini anlamak ve değerlendirmek, bu çalışmanın ana hedefidir. Araştırma sonuçları, Kazakistan'ın AEB'ye entegrasyonunun ticari ve ekonomik sonuçlarını anlamak ve gelecekteki politika kararları için bir temel oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
In light of the active globalization processes stemming from international trade relations and economic integration, this study is motivated to reveal the effects of economic integration on Kazakhstan's foreign trade. The first chapter examines the definition and importance of economic integration. Various models of economic integration and examples of economic unions worldwide are elucidated. Additionally, a detailed review is conducted on the establishment process and economic-commercial strategies of the Eurasian Economic Union (EEU). The second chapter delves into the history and process of Kazakhstan's membership in the EEU. By scrutinizing Kazakhstan's macroeconomic indicators, the chapter highlights the effects of the EEU on Kazakhstan's economy. This section lays a significant foundation for understanding the impact of the EEU on Kazakhstan's foreign trade. The third chapter elucidates the methodology of the study. Research method design, content analysis techniques, and data collection tools are thoroughly examined. Furthermore, the chapter explains how the analysis and comparison of indicators between 2016 and 2024 are conducted. This thesis aims to provide an in-depth examination of the interactions between international trade relations and economic integration. Understanding and evaluating the effects of Kazakhstan's integration into the EEU on its foreign trade is the primary objective of this study. The research findings may serve as a basis for comprehending the commercial and economic outcomes of Kazakhstan's integration into the EEU and for informing future policy decisions.