Türkiye'deki termal kaynakların sağlık turizmi üzerine etkisi
The impact of thermal resources in Türkiye on health tourism
- Tez No: 891731
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ BOSTAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sağlık Turizmi (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
Türkiye'deki 2013 ve 2018 yıllarında Termal Turizm tesislerindeki yatak kapasiteleri, yine aynı yıllardaki Termal Turizm turisti sayıları, 2020 yılı Termal Otel, Termal Müstakil Apart Otel ve Butik Termal Otel tesislerinde konaklanan gün sayıları kullanılmıştır. Diğer yandan, ülkemizdeki 2015 ve 2024'ün ilk çeyreği yılları arasında sağlık turisti sayıları ve yine aynı yıllarda sağlık turizmi gelirleri doğrultusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan çalışmalara göre Türkiye'de termal kaynak sayısı çok olmasına rağmen termal tesis sayısının az olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Termal tesis sayısını arttırmak için bir teşvik sistemi oluşturulmalıdır. Termal kaynakların çevresinde kurulmuş olan tesisler genel olarak belediyeler ya da özel kurumlar tarafından işletilmektedir. Termal tesislerin belediyelerin işletmecilik anlayışından çıkarılarak özelleştirilmesi rekabet ortamı oluşturacak ve termal tesislerin gelişiminin sağlanması için önemli bir faktör olacaktır. Bunun yanında tedavi amaçlı termal turizm tesislerinde görev alacak uzman termal kaplıca hekimlerinin yetiştirilerek istihdamlarının sağlanması önem taşımaktadır. Sağlık turizminin gelişimini sağlamak ve termal tesislerin tercih edilebilirliğini arttırmak üzere sağlık turizmi yatırımcılarının yaşadığı bürokratik sorunlar, ruhsat ve tescil işlemleri ve belgelendirme işlemlerinin hızlandırılarak kolaylaştırılmasının sağlanması gerekmektedir. Devletin sektörlerle iş birliği içinde olması termal turizm sektörünün geleceği açısından son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
The bed capacities in Thermal Tourism facilities in Turkey in 2013 and 2018, the number of Thermal Tourism tourists in the same years, the number of days stayed in Thermal Hotel, Thermal Detached Apart Hotel and Boutique Thermal Hotel facilities in 2020 were used. On the other hand, evaluations were made in line with the number of health tourists in Turkey between 2015 and the first quarter of 2024 and health tourism revenues in the same years. According to the studies, it has been concluded that although the number of thermal resources in Turkey is high, the number of thermal facilities is low. An incentive system should be created to increase the number of thermal facilities. The facilities established around thermal springs are generally operated by municipalities or private institutions. Privatization of thermal facilities by removing them from the municipalities' management approach will create a competitive environment and will be an important factor for the development of thermal facilities. In addition, it is important to train and employ specialized thermal spa physicians who will work in thermal tourism facilities for therapeutic purposes. In order to ensure the development of health tourism and increase the preferability of thermal facilities, bureaucratic problems experienced by health tourism investors, license and registration procedures and certification procedures should be accelerated and facilitated. It is extremely important for the future of the thermal tourism sector that the state cooperates with the sectors.