المرجعيات الثقافية في شعر البوصيري
Busiri'nin şiirlerinde kültürel göndermeler
  1. Tez No: 891739
  2. Yazar: ABDULAZEEZ AYAD NSAİF NSAIF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED TAHA WAHBA RADWAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırma, Bûsîrî'nin şiirlerindeki kültürel referansları ele almaktadır. Araştırma, bu referansları tanımayı, Bûsîrî'nin şiirlerinde bu kültürel referansların etkisini ve onun bu referansları kullanmadaki yaratıcılığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın başlıca hedefleri arasında şairin kültürel referanslarını keşfetmek, şairin kültürel referansları edebi metnine hizmet edecek şekilde kullanma becerisini anlamak, şairin manzum metinlerindeki sanatsal ve estetik boyutları açığa çıkarmak ve Bûsîrî'nin tüm şiirlerine ışık tutmak yer almaktadır. Çünkü şairin“Kasîde-i Bürde”dışındaki şiirleri, ki bu şiir yeterli çalışma ve analize tabi tutulmuştur, kapsamlı bir araştırma ve analize mazhar olmamıştır. Araştırmacı, betimleyici ve analitik yöntemi kullanmıştır. Bu araştırmanın problemi, Bûsîrî'nin şiirinde büyük etkisi olmasına rağmen, onun kültürel referanslarını ele alan çalışmaların bulunmamasıdır. Araştırmacının ulaştığı en önemli sonuçlardan biri, Bûsîrî'nin geniş kültürünü gösteren çeşitli kültürel referansları kullanmış olmasıdır. Bûsîrî'nin şiirlerinde dini referanslardan Kur'an ve hadis en geniş alanı kaplamıştır. Ayrıca, tasavvufi mânâlara sıklıkla başvurmuş ve bunları Peygamber övgüsü için kullanmıştır. Nefsânî arzu, hazlara düşkünlük ve zühd gibi insani meselelerle ilgili bazı konuları da ele almıştır. Ayrıca şiir ve atasözlerinden edebi referansları da kullanmıştır. Tarih de edebiyatçıların konularını çıkardığı olaylar, şahsiyetler ve tarihi mekanlarla dolu zengin ve önemli bir kaynak olduğundan, Bûsîrî'nin şiirindeki en önemli referanslardan biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research deals with the cultural references in Al-Busiri's poetry، and through it، the researcher seeks to know these references، and to explain their influence on Al-Busiri's poetry and the extent of his creativity in his skillful use of cultural references، as well as It is one of the most important basic features in the production of literary work, One of the most prominent objectives of the research is to uncover the poet's cultural references، to know the poet's ability to employ cultural references to serve his literary text، to reveal the artistic and aesthetic dimensions in the poet's poetic texts، and to shed light on all of Al-Busiri's poems because they have not received careful attention and extensive study، with the exception of the poem“Al-Burda،”which received a great deal of attention Study and analysis: The researcher used the descriptive method Analytical، The problem with this research is the lack of studies that dealt with Al-Busiri's cultural references، despite their great influence on his poetry, One of the most important findings reached by the researcher is that Al-Busiri varied in employing his cultural reference، which indicated the breadth of his culture. The religious reference occupied the largest space in Al-Busiri's poetry، and it appeared that he leaned on He often focused on the Sufi meanings that he employed to praise the Prophet، and dealt with some topics related to human issues represented by self-control and submission to pleasures and asceticism. He also employed literary references such as poetry and proverbs، and also because history is an important source and rich material of events، personalities، and historical places. From which writers derive their themes، it was one of the most important references for Al-Busiri in his poetry.