Evlat edinme olgusuna toplumsal bakış: Erzincan örneği
Social perspective on adoption: The case of Erzincan
- Tez No: 891748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED AHMET TÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada bireylerin demografik özelliklerinin ve dini yönelimlerinin, evlat edinme hizmetine karşı bakış açılarını ne ölçüde etkilediği incelenmiştir. Ülkemizdeki istatistikî verilere bakıldığında evlat edinme hizmetinin istenilen düzeyde olmadığı, kurum bakımında kalan birçok çocuğun olduğu görülmektedir. Buna yönelik olarak araştırmanın temel problemi“Ülkemizde evlat edinme hizmetinin istenilen düzeye ulaşamamasının altında yatan nedenler nedir?”şeklindedir. Araştırmanın temel varsayımı“Bireylerin dini yönelimlerinin evlat edinmeye yönelik tutumları üzerinde yordayıcı etkisi vardır”yargısıdır.“Bireylerin evlat edinme tutumları cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu ve gelir düzeyi etkenlerine göre farklılaşmakta mıdır?”soruları ise araştırmanın temel sorularıdır. Evlat edinme ile ilgili alanyazın incelendiğinde konunun daha çok hukuksal boyutunun işlendiği, evlat edinmeye yönelik toplumsal tutuma dair sınırlı çalışmanın mevcut olduğu, dini yönelim ve demografik verilerin evlat edinme tutumuna etkisini inceleyen herhangi bir çalışmanın mevcut olmadığı görülmüştür. Bu çalışmaya benzer herhangi bir çalışma bulunmadığından alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmada çalışma grubunu Erzincan ilinde ikamet eden 30 yaş ve üzeri 500 (kadın= 262, erkek= 238) bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; demografik bilgi formu, dini yönelim ölçeği ve evlat edinmeye yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araçları online olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde t testi, korelasyon ve regresyon analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ScheffePost-hoc testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda yaş, gelir düzeyi ve dini yönelim ile evlat edinme tutumu arasında anlamlı bir ilişki bulunurken cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu etkenleri ile evlat edinme tutumu arasında anlamı bir ilişki bulunmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the extent to which demographic characteristics and religious orientations of individuals affect their perspectives on adoption service was examined. When we look at the statistical data in our country, it is seen that the adoption service is not at the desired level and there are many children in institutional care. In this respect, the main problem of the research is“What are the underlying reasons for the adoption service not reaching the desired level in our country?”. The basic assumption of the research is“There is a significant relationship between individuals' religious orientations and their attitudes towards adoption”.“Do individuals' attitudes towards adoption differ according to gender, age, education level, marital status, having children and income level?”are the main questions of the research. When the literature on adoption was examined, it was seen that the legal dimension of the subject was mostly covered, there were limited studies on social attitudes towards adoption, and there were no studies examining the effect of religious orientation and demographic data on adoption attitudes. Since there is no study similar to this study, it is thought to contribute to the literature.The study group consisted of 500 individuals (female= 262, male= 238) aged 30 and over residing in Erzincan province. Demographic information form, religious orientation scale and attitude towards adoption scale were used as data collection tools. Data collection tools were applied online. In the analysis of the data, t-test, correlation and regression analysis, one-way analysis of variance (ANOVA), Scheffe Post-hoc test were used. As a result of the research, it was concluded that there was a significant relationship between age, income level and religious orientation and attitude towards adoption, while there was no significant relationship between gender, education level, marital status, having children and attitude towards adoption.