Evlat edinildiğini yetişkinlik çağında öğrenen bireylerin deneyimleri
Adults' experiences of late discovery adoption
  1. Tez No: 917544
  2. Yazar: FATMAGÜL GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA FUNDA AFYONOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma evlat edinildiğini yetişkinlik çağında öğrenen bireylerin deneyimlerini öğrenmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda kurum aracılığıyla ve kişilerarası evlat edinme yoluyla evlat edinildiğini yetişkinlik çağında öğrenen bireylerle görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma tekniklerinden amaçlı örnekleme metodu tercih edilmiştir. Evlat edinildiğini yetişkinlik çağında öğrenen bireylerle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma özneleri, dosyalarını görmek isteyen ve sosyal medya yoluyla ulaşılan araştırmanın amacına uygun bireylerden oluşmaktadır. Araştırmaya gönüllü olarak katılan 16 birey ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile oluşturulmuştur. Veriler tematik analiz yöntemi kullanılarak, MAXQDA Pro 20'ye aktarılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda biyolojik aile-çocuk-evlat edinen aile üçgeni, evlat edinmeyle geç yüzleşme, baş etme yöntemleri ve evlat edinme modeline yönelik görüş ve öneriler, araştırmanın temaları olarak keşfedilmiştir.“Biyolojik Aile-Çocuk-Evlat Edinen Aile Üçgeni”isimli ilk tema, evlat edinilen bireyin, biyolojik ailesi ve evlat edinen ailesi arasındaki karmaşık ilişki ağını ve“Evlat Edinilmeyle Geç Yüzleşme”olan ikinci tema, evlat edinmenin geç keşfedilmesi durumunda bireyin yaşadığı süreci,“Baş Etme Yöntemleri”olan üçüncü tema, evlat edinildiğini yetişkinlik çağında öğrenen bireylerin baş etme yöntemlerini ve“Evlat Edinme Modeline Yönelik Görüş ve Öneriler”olan dördüncü tema ise görüş ve önerileri incelemektedir. Araştırmada, evlat edinildiğini yetişkinlik çağında öğrenen bireylerin çocukluk dönemlerinde evlat edinen aileleriyle sağlıklı ilişkiler kurdukları sonucuna ulaşılmıştır. Evlat edinen bazı ailelerin çevreden etiketlenmemek ve damgalanmamak sebebiyle sürekli taşındıkları sonucu ortaya çıkmıştır. Evlat edinildiğini yetişkinlik çağında öğrenen bireylerin evlat edinilme olgusuna ilişkin olumlu bakış açıları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcılar, evlat edinilme bilgisinin hangi yaşta öğrenilmesi gerektiğine ilişkin farklı görüşler öne sürmüşlerdir. Bunlar çocuklukta söylemek, ergenlikte söylemek, yetişkinlikte söylemek ya da bu bilgiyi hiç söylememek olarak belirtmişlerdir. Araştırmanın sonucunda, evlat edinildiğini yetişkinlik çağında öğrenen bireylerin evlat edinilme gerçeğini tesadüfi, nüfus kayıtlarından, çevre tarafından gibi farklı yollarla öğrendikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Bu bireylerin evlat edinilme bilgisini aldıktan sonra kabullenme, sosyal çevreden destek alma, profesyonel desteğe başvurma, aktiviteler yapma ya da zararlı davranışlara yönelme gibi baş etme stratejileri kullandıkları görülmüştür. Evlat edinildiğini yetişkinlik çağında öğrenen bireylerin evlat edinilme gerçeğini öğrendiklerinde farklı tepkiler verdikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu bireylerin evlat edinen aileleri ile iletişimlerinin değişmediği, aynı zamanda biyolojik ailelerini merak ettikleri ve onları arama isteklerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Evlat edinen bazı ailelerin, evlat edinilen bireylerin biyolojik ailesi iletişim kurmasına olumlu yaklaşmış ve desteklemiş, bazı ailelerin ise biyolojik ailenin evlat edinilen bireye zarar vereceği endişesiyle onlarla görüşmesini istemediği, bazı ailelerin ise sürece dair kararsız kaldığı görülmüştür. Araştırmada bireylerin gerçekle yüzleşmesi sonrasında en çok duygusal desteğe ve doğru bilgiye ihtiyaçları olduğu görülmüştür. Bu durumlara yönelik katılımcılar için, destek grupları ve sosyal platformlar oluşturulması ayrıca bireysel psikolojik desteğin ulaşılabilir olması gerektiğini önermişlerdir. Ayrıca, evlat edinmenin normal bir olgu olarak karşılanabilmesi için tv ve sosyal medya programlarının arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the experiences of individuals who learned about their adoption during adulthood. In this context, interviews were conducted with individuals who discovered their adoption through institutional means or interpersonal relationships. The study employed purposive sampling, one of the qualitative research techniques, and conducted in-depth interviews with individuals who learned about their adoption in adulthood. The participants of the research consisted of individuals who sought to view their adoption files and those reached through social media and deemed suitable for the study's purpose. Interviews were conducted with 16 participants who voluntarily joined the study. Data were collected using a semi-structured interview form and analyzed through thematic analysis, using MAXQDA Pro 20 software. As a result of the analysis, the following themes were identified: the biological family-child-adoptive family triangle, late confrontation with adoption, coping strategies, and opinions and suggestions on the adoption model. The first theme,“The Biological Family-Child-Adoptive Family Triangle,”examines the complex network of relationships between the adopted individual, their biological family, and their adoptive family. The second theme,“Late Confrontation with Adoption,”explores the process experienced by individuals when they discover their adoption late in life. The third theme,“Coping Strategies,”focuses on the coping mechanisms adopted by individuals who learned about their adoption in adulthood. The fourth theme,“Opinions and Suggestions on the Adoption Model,”evaluates perspectives and suggestions regarding the adoption process. The study found that individuals who learned about their adoption in adulthood had healthy relationships with their adoptive families during childhood. It also revealed that some adoptive families frequently relocated to avoid societal labeling and stigmatization. Participants were found to have positive perspectives on the concept of adoption. Furthermore, participants expressed differing views on the appropriate age for disclosing adoption information: some advocated for revealing it during childhood, others during adolescence, adulthood, or not disclosing it at all. The findings indicated that participants learned about their adoption through various means, such as by chance, from population registry records, or through others in their social circles. After discovering their adoption, participants employed various coping strategies, including acceptance, seeking social support, obtaining professional help, engaging in activities, or resorting to harmful behaviors. The study also found that individuals reacted differently upon learning about their adoption. However, their communication with their adoptive families remained unchanged. At the same time, participants expressed curiosity about their biological families and a desire to find them. While some adoptive families supported the adoptees' efforts to connect with their biological families, others were concerned about potential harm from the biological family and opposed such communication. Some adoptive families remained undecided about the process. The study concluded that, upon facing the reality of their adoption, participants had the greatest need for emotional support and accurate information. To address these needs, participants suggested the establishment of support groups and social platforms, as well as the availability of individual psychological support. Additionally, to normalize adoption within society, increasing the presence of adoption-related content on television and social media programs was recommended.