Günümüz işletmesinde reklam yönetimi ve bir uygulama
Advertisment management and a practice in todays companys
  1. Tez No: 89175
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL İRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
TEZ ÖZETİ Günümüz işletmelerinde sadece mal veya hizmeti müşteriye ulaştırılması değil; kalitenin arttırılması ve müşterinin memnuniyetinin sağlanması da çok önem kazanır hale gelmiştir. Dolayısıyla işletmeler arası rekabet ortamı büyük boyutlara ulaşmış, bu rekabette var olabilmeleri içinde hızlı gelişmelere ayak uydurabilmek için pazarlama iletişiminde yer alan reklam ve reklam yönetimi konularına büyük önem vermeye başlamışlardır. Reklam yönetimi, günümüz işletmelerinin etkin ve verimli reklamlar üretebilmeleri amacıyla ürün ve hizmetlerin en iyi biçimde tanıtılmasında bir yönetim şekli olarak kabul edilmektedir. İşletmeler reklam faaliyetleri için kendi bünyelerindeki reklam birimlerinden yararlanabilecekleri gibi reklam ajansları ile de büyük çapta çalışma yapmaktadırlar. Bu çalışmalar altında; reklam ajansları, profesyonel anlamda reklam - tanıtım - pazarlama hizmetleri sunan ve uzman kadrosu ile işletmelerin bu yöndeki sorunlarına çözümler üreten işletmelerdir. Bu çalışmada, günümüz işletmelerinde reklam yönetimi bir süreç olarak ele alınıp, bu süreç içinde yer alan ve karşılıklı iletişim içerisinde bulunan işletme - reklam ajansı ilişkileri yönetsel açıdan ele alınıp irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's companies not only it's important to sell goods to customers satisfied. So, competition between companies is getting great size. To take place in this rivalry and keep up with fast growing, companies started giving great care about advertisement and advertisement management, which has placed in marketing communication. Advertisement management, on the purpose fo producing effective and productive advertisements, is supposed to be a management style which publicizes products and services very well. Besides companies utilize from advertisement department in its firm, do business a lot with advertisement companies. Advertisement companies professionally present advertisement-introduction- marketing services and with specialist staff produce solution to problems of other companies. In this research, advertisement management is handled in a certain progression and companies and advertisement agency relation ship is examined from administrative point of view in this progression.