Örgüt kültürünün startejik liderlik yaklaşımıyla katılımcılığa dönüştürülmesi
Turning organization culture in to participation through strategical leadership aproach
- Tez No: 89176
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
m ÖZET 20.yüzyılm son çeyreğinde, bilgi ve iletişim teknolojisindeki hızlı değişim ve gelişmeler, üretim birimlerinde olduğu kadar, örgütlerde de yapısal değişikliklere neden olmuştur. Bu değişim, örgütte paylaşılan değerler bütünü olan örgüt kültürünün de değiştirilmesi ve yeniden oluşturulmasını beraberinde getirmiştir. Örgüt kültürünün değişimi, örgütte amaç, yapı, strateji, ödül sistemleri ve eğitim programlannın da değişimini içermektedir. İletişim teknolojisinin hızlı gelişimi, bilginin kolay ulaşılabilir hale gelmesini sağlamış, bunun neticesinde de, örgütler üretimde etkinlik ve verimliliği arttırabilmeleri için, bu gelişmeler doğrultusunda üretim ve yönetimde esneklik ile, yeni örgüt kültürü oluşturmak, ve yönetimle çalışanlar arasında işbirliğine yönelik yeni arayışlara girmelerine neden olmuştur. Bu arayışlar örgütlerde, dikey örgütsel yapı yerine, yatay yapılanmalara gidilerek, örgüt üyelerine karar yetkisi vermekle katılımcı yaparak, ortak sorumluluğa dayalı, bir örgütsel yapı oluşturulması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Toplum ve örgüt kaynaklarına nüfuz eden liderlerin, bu yapının oluşturulması için, stratejik liderlik anlayışı doğrultusunda bir liderlik anlayışı sergilemeleri gerekmektedir. Stratejik lider, çalıştığı bireylerle ortak bir vizyon oluşturarak, katılımcılığı ve bunun neticesinde de, iş görenlerin motivasyonunu sağlayacağından yaratıcılığı ortaya çıkarabilecek ve örgütün bu anlayışta oluşturulacak kültürü ile, globalleşen dünyada, bu yönde stratejiler belirleyerek örgütün etkin ve verimli olmasını sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRAC İn the last quarter of 20 th century, fast variation and development in technolegy of knowledge and communication caused structural variation not only in organizations but also in production units. This variation has brought with itself being changed and contituted again of organization culture which is shared as entire of values in the parallel of this variation and development. The variation of organization culture contains the varition of purpose, structure, strategy, reward systems and education programmes in organization. Rapid development of communication tecnology has provided the knowledge to be obtained easily as a result of this, the organizations has coused to form a new organization and force to get new searching towards cooperations between the manegement and people working in the parallel of these developments in order able to increase effectiveness and productivity in production. These searchings has indicated that it is necessary to constitute organizational structure which depends on associate responsibility by giving decision authority to the organization members, and making them participates The leaders, who penetrate sources of society and organization should display leadership manner in direction of leadership thought for being constituted of this structure. Strategical leader must constitute the same vision with inviduals he works together to increase the participating and motivation. As a result of this, it will make creativity appear and provide organization to be productive and active by determining strategies in direction of this in global world with the culture which will be formed in this manner.