Ahmed B. Mustafa Es-Sârûhânî Leâlî'nin Risâle fi'l-ferâʾiż adlı risâlesinin inceleme ve tahkîki
رسالة أحمد بن مصطفى (لالي جلبي) في الفرائض؛ دراسة وتحقيق
  1. Tez No: 891776
  2. Yazar: ABDULLAH SALKINI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DERSHWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tahkik çalışması ferâiz/miras alanında büyük önemi haizdir. Leâlî Çelebi'nin ferâiz alanında çok sayıda kitabı bulunmakla birlikte bunların hiçbiri tahkik edilmemiştir. Yine Çelebî'yi tanıtan kaynakların çoğu Türkçe olup Arapça eserlerde kendisinden pek bahsedilmemiştir. Bu çalışmada Leâlî Çelebi'nin genel olarak fıkıhtaki ilmi kişiliğinin, özel olarak mirasla ilgili bakış açısının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu araştırma aynı zamanda müellif Ahmed bin Mustafa'nın (Leâlî Çelebî) büyümesi, kullandığı yöntemi ve söz konusu eserinin miras alanındaki yerini belirtmeyi, kelime analizleri yapmak ve kapalı olan lafızları açıklamak suretiyle onu bilimsel olarak ele almayı hedeflemektedir. Araştırma, Ahmed bin Mustafa'nın bilimsel ve pratik yaşamını incelerken, metnin teknik ve bilimsel açıklamalarını ve bilimsel içeriğinin analizini içeren tanımlayıcı ve analitik bir yaklaşım benimsemektedir. Araştırma sonucunda ulaşılan en önemli bulgular arasında şunlar zikredilebilir: Müellifin miras ilmi konusunda emekleri bariz şekilde görülmektedir. Onun mirasla ilgili kaleme almış olduğu birçok kitap Arapça, Osmanlıca ve Farsça gibi çeşitli dillerde yazılmıştır. Esere bilimsel değeri olan bir takım önemli ekler konulmuş olup bunların başında mirasların asıllarını açıklayan tablolar gelmektedir. Yine onda mirasla ilgili bazı terimleri açıklayan bilgiler bulunmaktadır. Bu yazma eser içerisinde mirasla ilgili konuların resim ve şekillerle anlatıldığı tabloları ihtiva etmesiyle ön plana çıkmaktadır. Temel amaç ve hedef, yazarın üretmek istediği metni en iyi ve en doğru şekilde üretmekti. Şunu da belirtmek gerekir ki müellif bu kitabında anlaşılması ve ezberlenmesi zor olan miras meselelerini kolaylaştırmaya, sistemli hale getirmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is of great importance in the field of religious obligatory science. Çelebi has several books on religious duties, none of which has been verified, and most of the sources that know him are in the Turkish language. The author Ahmed bin Mustafa (Lali Çalabi) was not adequately introduced in Arabic. The research was aimed at identifying Lali Çelebi's scientific personality in jurisprudence in general, and deducing his approach to inheritance in particular. This research also aims to introduce the author Ahmed bin Mustafa (Lali Çelebi) in terms of his upbringing, and to explain the author's approach and the value of his manuscript under study in the religious duties, and to investigate it scientifically, by analyzing words and clarifying ambiguous expressions. The descriptive and analytical approach was used, through: describing the scientific and practical life of the author Ahmed bin Mustafa (Lali Chalabi), then the technical and scientific description of the manuscript, and analyzing the scientific contents of the manuscript. Among the most important findings of the research: The author has clear scientific efforts in the science of inheritance. He wrote several books on inheritance, and their languages varied between Arabic, Ottoman, and Persian. The thesis has a number of important scientific additions, most notably: a table explaining the outcomes of the individual duties, combined duties, and mixed duties. He also defined a number of terms in inheritance. The manuscript was distinguished by drawing all issues in the form of tables, which he called pictures and figures. The main purpose was to produce the text in the best and most accurate way that its author wanted to produce. It is also worth noting that the author, may God have mercy on him, sought in this message: to facilitate and control the knowledge of religious duties and inheritance for students; due to its ambiguity and difficulty in its meanings and due to memorizing its issues.