Ergenlerin ebeveynlerinde görünürde normal aile dinamiklerini önleme stratejilerine dair bir odak grup çalışması
A focus group study on adolescents' parents for preventing strategies of apparently normal family dynamics
- Tez No: 891793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÇALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Aile dinamikleri, ebeveyn-ergen ilişkileri ve ergenlerin gelişimi üzerine odaklanan araştırmalar, çağdaş psikolojinin önemli bir alanını oluşturmaktadır. Özellikle ergenlik dönemindeki bireylerin aile içi etkileşimleri, ruh sağlığı ve sosyal uyumu üzerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, ergenlerin ebeveynleriyle ilişkilerinde görünürde normal olmayan dinamiklerin önlenmesine yönelik stratejilerin araştırılması önem arz etmektedir. Ergenlerin ebeveynleri, psikologlar, psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanları ile görünürde normal aile dinamikleri ekseninde önleme stratejilerinin ortaya konulması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. İstanbul'da yaşayan katılımcılar ile yürütülen bu çalışmanın örneklemini; 12 ebeveyn, 5 psikolog, 4 psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanı oluşturmaktadır. Çalışmada, odak grup çalışması kapsamında hazırlanan, 13 sorudan oluşan Görünürde Normal Aile Modellerine ilişkin yarı yapılandırılmış Odak Grup Görüşme Soruları, veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, ergenlerin ebeveynlerinde görünürde normal aile dinamiklerinin yaşantılandığına işaret etmektedir. Bununla birlikte suç davranışı açısından görünürde normal aile dinamiklerinin önem arz ettiği ileri sürülmüştür. Ergenlerin ebeveynlerine yönelik, doğru çocuk yetiştirme stillerine dayalı işlevsel ve uygulanabilir stratejiler geliştirilmesi, aile içi uyumun sağlanması ve çocukların genel iyilik halinin artırılması açısından kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The researches focusing on family dynamics, parent-adolescent relationships, and adolescent development constitutes a significant area within contemporary psychology. Particularly interactions within the family during adolescence play a crucial role in determining mental health and social adjustment. Accordingly , investigating the strategies aiming to prevent ostensibly abnormal dynamics in parent-adolescent relationships is of crucial importance. The purpose of this study is to develop prevention strategies within the framework of apparently normal family dynamics involving adolescents' parents, psychologists, psychological counseling and guidance experts. The sample of this study conducted with participants living in Istanbul, consists of 12 parents, 5 psychologists, 4 psychological counseling and guidance experts. During this study; The Semi structured Focus Group Interview Survey, consisting of 13 questions on apparently normal family models, preapared under the scope of focus group study have been used as a data collecting tools. The research findings point out that , apparent normal family dynamics are experienced among adolescents' parents. Furthermore, the study underscores the importance of apparently normal family dynamics in relation to the occurence of delinquent behavior. Developing functional and practical strategies based on effective parenting styles for the parents of adolescents is critical to ensure family cohesion and enhance the overall well-being of children.