İfade hürriyetinin bir tezahür şekli olarak dernek kurma özgürlüğü
Freedom of association as a manifestation of freedom of expression
  1. Tez No: 891806
  2. Yazar: GÖKHAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KESKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İfade özgürlüğü, günümüzde temel haklardan biri olarak kabul edilir. Bu hak, uzun mücadeleler sonucu elde edilmiştir. İfade özgürlüğünün bir yansıması olan dernek kurma hürriyeti, bireylerin amaçlarına ulaşmasını kolaylaştırır ve sivil toplum kavramıyla özdeşleşir. Sivil toplum kavramı Antik Yunan döneminden bu yana gelişim göstermiş ve günümüzde devletin karşısında özerk bir alan haline gelmiştir. Özellikle 18. yüzyılda bireysel hak taleplerinin artmasıyla birlikte, sivil toplum kavramı yeniden tartışılmış ve demokrasinin gelişimiyle daha geniş bir alana yayılmıştır. Türkiye'de sivil toplumun gelişimi, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde başlamış, Cumhuriyetin kuruluşu ve Demokrat Parti iktidarıyla birlikte daha da canlanmıştır. Dünya genelinde de sivil toplum kuruluşlarının sayısı ve çeşitliliği, ülkelerin demokratikleşme düzeyine bağlı olarak farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Freedom of expression is recognised today as one of the fundamental rights. This right has been obtained as a result of long struggles. The freedom of association, which is a reflection of freedom of expression, facilitates individuals to achieve their goals and is identified with the concept of civil society. The concept of civil society has developed since the Ancient Greek period and today it has become an autonomous area against the state. Especially in the 18th century, with the increase in the demands for individual rights, the concept of civil society was discussed again and spread to a wider area with the development of democracy. The development of civil society in Turkey started in the last period of the Ottoman Empire and became more vibrant with the establishment of the Republic and the Democratic Party government. The number and diversity of civil society organisations worldwide vary depending on the level of democratisation of countries.