Dystopian quest for identity in Kazuo Ishiguro's Never Let Me Go, and Manjula Padmanabhan's Harvest
Kazuo Ishiguro'nun Beni Asla Bırakma ve Manjula Padmanabhan'in Hasat eserlerinde distopik kimlik arayişi
- Tez No: 891805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Kazuo Ishiguro'nun Beni Asla Bırakma adlı romanı ile Hintli yazar Manjula Padmanabhan'ın Hasat adlı tiyatro oyununu karşılaştırarak distopik bir toplumda kimlik arayışı sorununu incelemektedir. Bu bağlamda, bu tez, teknolojik ve tıbbi gelişmelerin distopik edebiyatta kimliğin oluşumunda nasıl önemli bir rol oynadığını incelemektedir. Klonların distopik topluma girişi ve bedenleri kimin kontrol ettiği konusundaki bu tartışmalı konu, Kazuo Ishiguro'nun Beni Asla Bırakma adlı romanında ve Manjula Padmanabhan'ın Hasat adlı oyununda geniş bir şekilde ortaya konmuştur. Beni Asla Bırakma ve Hasat metinleri, ana karakterlerin kendilerine ilişkin algılarını, toplam gözetime yanıt olarak karşılaştıkları zorlukları ve distopik bir toplumda insanlar tarafından nasıl algılandıklarını aydınlatmak için incelenmiştir. İnsanlık ve ahlak temaları hem klonların prizmasından hem de organ nakli alıcıların prizmasından gösterilmektedir. Romanın ve oyunun yakından okunması, Beni Asla Bırakma'nın klonların ruhlarına ve insanlığın ölümsüzlük yarışında zulmünü nasıl gizlediğine daha fazla odaklanırken, Hasat'ın insanlığın kendi rızasıyla teknolojik hakimiyetinin potansiyel olarak korkunç geleceğini vurguladığını göstermektedir. Birinci bölüm ütopya ve distopya kavramlarını tartışarak ütopyadan distopyaya geçişi vurgulamaktadır. İkinci bölüm Kazuo Ishiguro'nun Beni Asla Bırakma romanına odaklanmaktadır. Bu bölüm, klonların insanlıktan çıkarma koşullarında kimlik gelişiminin zorlu yolunu ve önceden belirlenmiş koşullarda kişisel mutluluk hakkını savunma girişimini araştırmaktadır. Üçüncü bölüm, ana karakterlerin kimlik kaybını ve onların teknolojik ve tıbbi gelişmelere karşı yüzleşmesini tartışmaktadır. Tez, Beni Asla Bırakma ve Hasat'taki uyarıcı hikayelerin, ölümsüzlük ve ideal bir dünya yarışında, bu dünyanın tüm insanlığı bastıran ve bireyselliği yok eden ruhsuz bir makineye dönüşebileceği konusunda modern nüfusu uyardığı sonucuyla sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the issue of the quest for identity in a dystopian society through a comparison of the novel Never Let Me Go by Kazuo Ishiguro and the theatre play Harvest by Indian writer Manjula Padmanabhan. In this respect, this dissertation examines how technological and medical advances play an essential role in the formation of identity in dystopian literature. This controversial issue of who controls the bodies and the entry of the clones into the dystopian society is widely exposed in Kazuo Ishiguro's novel Never Let Me Go and Manjula Padmanabhan's play Harvest. The texts of Never Let Me Go and Harvest are explored to shed light on how the main characters reflect on their perception of themselves, their challenges in response to total surveillance, and how they are perceived by people in a dystopian society. Themes of humanity and morality are shown both through the prism of clones and through the prism of receivers. Close reading of the novel and play demonstrates that while Never Let Me Go focuses more on the souls of clones and how humanity hides its cruelty in the race for immortality, Harvest highlights the potentially horrific future of humanity's technological dominance with the consent of humanity itself. Chapter one discusses the concepts of utopia and dystopia, highlighting the switch from utopia to dystopia. The second chapter focuses on Kazuo Ishiguro's Never Let Me Go. This chapter explores the difficult path of clone's identity development in conditions of dehumanization and the attempt to defend one's right to personal happiness in predetermined conditions. Chapter three discusses the loss of identity of the protagonists along with the protagonist's confrontation towards technological and medical advances. Thesis ends with conclusion that the cautionary stories in Never Let Me Go and Harvest warn the modern population that, in the race for immortality and an ideal world, this world can turn into a soulless machine, suppressing all of humanity and destroying individuality.